Na czym polega projektowanie wnętrz, dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Na czym polega projektowanie wnętrz, dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Projektowanie wnętrz

Każdy chciałby na co dzień przebywać w estetycznych, funkcjonalnych i przytulnych wnętrzach. Jedni wzorują się na tym, co widzą u innych lub w katalogach, drudzy mają swoją własną wizję tego, jakie powinno być ich domowe zacisze. Niezależnie od tego, jakie ktoś ma wyobrażenie na temat aranżacji swoich wnętrz, jego zrealizowanie okazuje się sporym wyzwaniem. Mnogość pomysłów stanowi tak naprawdę dodatkowe utrudnienie, bo trudno zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Nie mówiąc już o wcieleniu go w życie, bazując wyłącznie na swojej wiedzy i doświadczeniu. Jeśli komuś zależy na zaaranżowaniu wnętrz, w których będzie żyło się komfortowo wszystkim domownikom, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Mieszkańcy Tychów mogą liczyć na stworzenie dla nich wymarzonego wystroju, współpracując z renomowaną pracownią projektową i architektoniczną. 

Projektowanie wnętrz-Tychy

 Na czym polega projektowanie wnętrz, czego można oczekiwać od architekta? 

Przeglądając piękne katalogi z projektami wnętrz, w myślach pojawiają się różne wizje tego, jak miałyby zostać zaaranżowane domowe wnętrza. Przy nawet największych chęciach trudno jest uzyskać pożądane efekty – tym bardziej, że swoje wizje trzeba zaadaptować do rzeczywistych potrzeb i możliwości. Niestety bardzo łatwo o popełnienie jakiegoś błędu i uzyskanie efektu odwrotnego od zamierzonego, jeśli ktoś opiera się tylko na własnej wiedzy i doświadczeniu, które zwykle jest niewielkie w zakresie projektowania wnętrz. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku skorzystanie z pomocy profesjonalisty w postaci doświadczonego projektanta wnętrz. Jest to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie z zakresu architektury i projektowania wnętrz, zmysł estetyczny, wyobraźnię przestrzenną, znajomość rynku i najnowszych trendów. 

Architekt wnętrz-Gliwice

Architekt wnętrz na bieżąco śledzi oferty rynkowe dotyczące materiałów wykończeniowych i wie, co jest obecnie modne. Potrafi właściwie zestawić ze sobą różne kolory, faktury, oświetlenie, tak aby wszystkie elementy do siebie idealnie pasowały. Przekłada się to na nieprzeciętne walory estetyczne, stworzenie aranżacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb wymagań i gustu klienta. Projektowanie wnętrz jest procesem czasochłonnym, wieloetapowym. Składa się na niego wiele czynników, a wszystko zaczyna się od przeprowadzenia rozmowy z klientem. Ma to na celu zebranie przez projektanta wszystkich niezbędnych informacji do stworzenia zarysu projektu. Spotkanie z inwestorem odbywa się oczywiście w miejscu będącym przedmiotem zlecenia. Znaczenie mają nie tylko oczekiwania klienta, ale też dostępne możliwości projektowe i budowlane dotyczące poszczególnych pomieszczeń. Architekt wnętrz zbiera wszystkie informacje, które będą potrzebne do rzetelnego zrealizowania zlecenia. 

Po rozmowie z klientem, sprecyzowaniu jego oczekiwań i uzyskaniu szczegółowych informacji odnośnie miejsca będącego przedmiotem zlecenia, usługodawca może przejść do sporządzenia wstępnego projektu i wizualizacji graficznej. Projektant zaproponuje konkretną koncepcję układu pomieszczeń, wyposażenia i rozmieszczenia wszystkich elementów. Jest to też czas na wprowadzenie różnych modyfikacji, aby jak najlepiej dostosować projekt do indywidualnych preferencji inwestora. Zaletą wizualizacji graficznej jest możliwość zobaczenia tego, jak będzie wyglądała aranżacja wnętrza, jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań. Za jej pomocą przedstawia się klientowi rozwiązania przestrzenne  i materiałowe. W następnej kolejności przygotowywany jest projekt wykonawczy, zawierający konkretne prace remontowe i budowlane. Posiada on wszystkie niezbędne rzuty, przekroje i widoki ścian, na podstawie których wybrana ekipa budowlana będzie mogła przystąpić do realizacji zlecenia. W przypadku nadzoru autorskiego architekt cały czas kontroluje postępy prac i sprawdza, czy są one wykonywane zgodnie z projektem. 


 Podsumowując, projektowanie wnętrz składa się z następujących etapów:

•    Wysłanie klientowi formularza ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi jego potrzeb, oczekiwań i preferencji oraz aspektów wnętrzarskich.
•    Parogodzinne spotkanie z klientem.
•    Przedstawienie propozycji rozwiązań technicznych i funkcjonalnych, materiałów oraz związanych z tym kosztów. 
•    Stworzenie briefu po spotkaniu z klientem, czyli wytycznych projektowych. 
•    Wymodelowanie bryły w 3D na podstawie dokumentacji technicznej budynku lub inwentaryzacja przy jej braku.
•    Opracowanie wstępnego kosztorysu całej inwestycji. 
•    Stworzenie wstępnego projektu wnętrza, modelując go w 3D. 
•    Przedstawienie klientowi dokumentacji i wspólne omówienie jej z projektantem. 
•    Stworzenie kolejnego briefu na podstawie zebranych uwag klienta i wysłanie go do akceptacji. 
•    Po naniesieniu wszystkich zmian, tworzony jest model trójwymiarowy, a następnie wizualizacje. 
•    Tworzenie dokumentacji technicznej zawierającej rysunki niezbędne dla wykonawców. 
•    Podanie informacji odnośnie ilości potrzebnych materiałów do wykonania aranżacji i namiarów na firmy działające w branży wnętrzarskiej. 

 Szafka wisząca z kominkiem zaprojektowana przez Architekta

Dlaczego warto skorzystać z usług architekta wnętrz?

Wnętrza domów, mieszkań lub firm w Tychach i Gliwicach mogą zostać pięknie zaprojektowane przez profesjonalnych architektów z wieloletnim doświadczeniem. Wykończenie pustych pomieszczeń i wypełnienie ich wielorakimi przedmiotami nie jest łatwym zadaniem. Znaczenie ma dobór odpowiednich mebli, materiałów, oświetlenia, tkanin, dodatków – całego szeregu elementów wpływających na funkcjonalność, estetykę i klimat wnętrz. Bez odpowiedniej wiedzy, praktyki i zaplecza technicznego bardzo łatwo o popełnienie błędu, który może wiązać się z niemałymi stratami czasu i pieniędzy. Wiele osób ma mniej lub bardziej sprecyzowaną wizję tego, jak ma wyglądać domowe zacisze, ale nie potrafi jej zrealizować. Z pomocą przychodzi architekt wnętrz, który jest w stanie zilustrować wyobrażenia klienta, a następnie stworzyć projekt na podstawie indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji klienta. Projektant posiada obszerną wiedzę i doświadczenie z zakresu urządzania wnętrz, regularnie odwiedza różnego typu targi branżowe i wystawy. Wie on, co i jak ze sobą zestawić, aby uzyskać pożądane efekty.

Z pomocą architekta wnętrz możliwe staje się zaaranżowanie dosłownie każdego pomieszczenia, niezależnie od jego wymiarów i kształtów. Co więcej, można zrobić to w sposób nieszablonowy, tworząc unikalny wystrój, dopasowany do osobistych potrzeb klienta. Nierzadko pojawiają się pewne przeszkody i ograniczenia aranżacyjne, które nie będą stanowiły problemu dla doświadczonego projektanta. Zaproponuje on rozwiązania, które zagwarantują stworzenie wnętrz o nieprzeciętnych walorach użytkowych i estetycznych. Jest on w stanie bez bezpośrednich zmian w metrażu optycznie powiększyć/zmniejszyć wnętrze. Współpracując z projektantem, można mieć pewność co do tego, że wszystkie elementy znajdujące się w pomieszczeniu będą do siebie pasowały, czyli tworzyły spójną całość. Niezależnie od tego w jakim stylu inwestor chciałby urządzić swój dom/mieszkanie, każdy jego zamysł może zostać zrealizowany z pomocą architekta wnętrz. Jego codzienna praca polega w skrócie na zbieraniu materiałów, szukaniu informacji, projektowaniu, udzielaniu konsultacji i renderowaniu wizualizacji. 

Zobacz jak umeblować cały dom.
 Wnętrze zaprojektowane przez Architekta wnętrz Gliwice-Tychy

  Współpraca z projektantem wnętrz ma wiele zalet 

Projektant wnętrza jest w stanie dostrzec zdecydowanie więcej detali i niuansów niż klient. Wie co, gdzie i jak będzie pasować, a czego należy się wystrzegać. Najlepsze efekty można uzyskać, współpracując z projektantem pasjonującym się aranżacją wnętrz, osobą kreatywną, otwartą na nowe możliwości, nie bojącą się sięgać po odważne rozwiązania. Usługodawca cały czas poszerza swoją wiedzę, zdobywa nowe umiejętności i doświadczenie. Szkoli się, rozwija talent przez uczestnictwo w specjalistycznych kursach/szkoleniach. Jest w stanie dostrzec potencjał danego wnętrza i zaproponować klientowi najlepsze dla niego rozwiązania. Każde zlecenie traktuje indywidualnie, w pełni się angażując w jego realizację. Dobry architekt potrafi słuchać potrzeb i oczekiwań swoich klientów, co przekłada się na satysfakcjonującą współpracę i ponadprzeciętne jej efekty. Tworzy projekty, kierując się estetyką, funkcjonalnością i ergonomią, uwzględniając nawet styl życia domowników. Klient może liczyć na elastyczność w umowie i zdecydować, jakie dokładnie mają znaleźć się w niej usługi. Fachowe doradztwo i współpraca obejmuje wizualizacje, koncept, dokumentację techniczną projektu wnętrza. Można zdecydować się na kompleksowe wykonanie projektu wnętrza i aranżacji, łącznie z nadzorem nad firmą wykonawczą. Wszystko to przekłada się na sporą oszczędność czasu, pieniędzy i niepotrzebnych nerwów. 

Zadzwoń do nas i umów się na poradę z architektem.