Wyspa w kuchni to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie będące ukoronowaniem aranżacji wnętrza. Przeważnie wyspa kuchenna ma zwykle spore gabaryty, więc możliwość jej postawienia mają jedynie posiadacze dużej powierzchni kuchennej. Niemniej warto zdecydować się na to rozwiązanie, gdyż niesie ono ze sobą szereg zalet. Poniżej przedstawimy Państwu kilka z nich.
Jedną z najważniejszych zalet wyspy kuchennej jest fakt, iż stanowi ona ważny punkt w strukturze komunikacyjnej i aranżacyjnej kuchni oraz pomieszczeń z nią sąsiadujących. Gospodarze przygotowujący posiłki i napoje, dzięki ułatwionemu dostępowi do wyspy, mogą nadal mieć oko na pozostałe pomieszczeni,a np. salon bądź jadalnię, oraz nie zaniedbywać gości. Sprzyja to również ekspozycji cenionych przez właścicieli rzeczy, np. sprzętu kuchennego bądź zastawy. Ponadto, wyspa może być punktem oddzielającym strefę dzienną od kuchennej. Po jednej jej stronie znajdywać się wtedy będą kuchenne przybory, szafki i część do przygotowywania posiłków, po drugiej zaś przestrzeń do spożywania dań, a także miejsce dla gości. Z kolei przesuwając wyspę w stronę kuchni zapewnimy w niej łatwiejszą komunikację pomiędzy szafkami, strefą zmywania i strefą gotowania.
Kolejną zaletą wyspy w kuchni jest jej ergonomiczność. Skupia ona w sobie wiele funkcji, które nie są dla siebie konkurencyjne. Blatu po jednej stronie wyspy możemy używać do przygotowywania posiłków, z kolei po drugiej stronie może odbywać się ich spożywanie. Podobnie możemy łączyć inne strefy, montując w wyspie zlewozmywak, płytę indukcyjną, dużą ilość półek i szuflad. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce w pozostałej części kuchni, a zbędny sprzęt i zastawa może trafić do szafek wewnątrz wyspy. Co więcej, takie rozwiązanie potęguje działanie trójkąta roboczego (droga pomiędzy zmywakiem, lodówką i kuchenką) oraz sprzyja poruszaniu się wedle niego. Przyjmuje się, że wymiary kuchni sprzyjające pracy i dające możliwość wzniesienia wyspy to minimum 2,5 m długości i 1,8 m szerokości.
Wyspa w kuchni niekoniecznie musi stanowić jedynie enklawę gastronomii. Im jest większa, tym szersze mamy pole do popisu i możliwości wykorzystania jej w praktycznym celu. Gdy lubimy mieć zawsze pod ręką jedzenie i filiżankę kawy, możemy urządzić na wyspie niewielką przestrzeń biurową. Dostęp do prądu oraz wygodne siedzisko z pewnością w takim przypadku wystarczą. Ponadto, wyspa kuchenna może być perłą w koronie każdego gospodarza – barkiem na alkohole. Oprócz tego może stanowić dekorację kuchenną samą w sobie ze względu na wykonanie blatu np. z marmuru czy granitu, detali takich jak uchwyty, rączki, fronty szafek czy designerskiej armatury kuchennej.
Nie biorąc pod uwagę podłączonej do wyspy instalacji oraz niezbędnych sprzętów, jej budowa w gruncie rzeczy jest prostą sprawą. To kolejna zaleta wyspy kuchennej – prostota jej tworzenia. Gdy zależy nam głównie na dodatkowej przestrzeni wyposażonej w szafki, to realizacja projektu ma szansę przebiec w krótszym czasie, bez większych komplikacji. Do stworzenia konstrukcji wyspy można wykorzystać odpowiednio wyprofilowane szafki, którymi obudowuje się tzw. trzon wyspy – część ukrywającą instalacje i urządzenia wewnątrz.