Urządzamy salon w nowoczesnym stylu

Urządzamy salon w nowoczesnym stylu

Nowoczesny salon stanowi serce i wizytówkę domu. To tu wspólny czas spędza rodzina oraz przyjmowani są goście. Salon w nowoczesnym stylu to przede wszystkim prostota, funkcjonalność i estetyka. Poniżej zaproponujemy Państwu kilka wskazówek, w jaki sposób urządzić salon w stylu nowoczesnym.

Eklektyzm aranżacyjny

Styl nowoczesny to przede wszystkim łączenie różnorodnych materiałów, wzorów i kształtów. W salonie możemy uzyskać ten efekt za pomocą fuzji takich materiałów jak kamień i drewno. Musimy pamiętać, że najważniejszą zasadą podczas łączenia elementów aranżacyjnych jest powściągliwość. Nie musimy od razu dzielić salonu widoczną linią, a następnie urządzać jedną połowę całkowicie w drewnie, a drugą wyłącznie w kamieniu. Liczy się przede wszystkim detal, niuans, który zachwyci swoim przemyśleniem i prostotą. Może to być np. marmurowy kominek stojący w opozycji do rzeźbionego w drewnie stołu oraz drewnianych paneli na ścianie.

meble do salonu

Połączenie salonu z kuchnią

Salon w nowoczesnym stylu bardzo często łączony jest z kuchnią poprzez otwarty szlak komunikacyjny. Pozbycie się zbędnych drzwi sprawi, że częściej i łatwiej będzie można wspólnie spożywać posiłki w miejscu przeznaczonym do tego. Ponadto, takie połączenie pozwala na stały kontakt z gośćmi, ale również z domownikami. Kuchnia nie jest wówczas jedynie azylem do przyrządzania posiłków, lecz staje się przedłużeniem salonu – strefy spotkań i wspólnie wykonywanych czynności. Dobrym pomysłem jest połączenie salonu i kuchni za pomocą wyspy. Dostęp od strony kuchni będzie zarezerwowany dla przygotowujących posiłki, od salonu dla domowników i gości.

Minimalizm w salonie

Nowoczesny salon cechuje się minimalizmem i prostotą, dlatego mile widziane będą w nim meble i elementy aranżacji o prostych, pozbawionych zbędnych ozdobników kształtach. Szczególnie cenne będą geometryczne szafki z zamknięciem na klik czy też oświetlenie punktowe w formie niewielkich, subtelnie zakrytych lamp. Tak urządzony salon w nowoczesnym stylu łatwiej utrzymać w czystości i porządku, przez co staje się również bardziej praktyczny.

ZabudowaTV do salonu w fornirze

Duża przestrzeń w mieszkaniu

Modernistyczne salony są z reguły bardzo przestronne i wysokie. Duża przestrzeń daje bardzo wiele możliwości aranżacyjnych, jednak nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić. Niemniej, można uzyskać więcej przestrzeni za pomocą kilku trików. Warto zastosować się do wspominanego wcześniej otwarcia kuchni na salon, dzięki czemu zyskamy kilka cennych metrów. Innym sposobem jest redukcja ilości mebli oraz zmniejszenie ich gabarytów, np. możemy zrezygnować z ogromnego kompletu sof i foteli na rzecz niewielkiej, lecz wygodnej kanapy oraz kilku puf i krzeseł. Użycie luster wprawdzie nie da nam dodatkowej przestrzeni, jednak ich przemyślane ustawienie pozwoli optycznie powiększyć nowoczesny salon.

Umeblowanie salonu w stylu nowoczesnym

W stylach nowoczesnych, w których dominującymi cechami są prostota i minimalizm, ważne jest zachowanie odpowiedniego balansu w umeblowaniu. Aby salon nie stał się miejsce surowym i przytłaczającym, musimy pamiętać o odpowiednim doborze koloru i materiału naszych mebli. Drewniane panele na ścianie możemy skomponować z naturalnymi frontami szaf, z kolei metalowe ozdoby doskonale łączą się ze szklanymi.