Urządzamy home office – czym się kierować, wybierając meble do biura w domu?

Urządzamy home office – czym się kierować, wybierając meble do biura w domu?

Coraz więcej osób przenosi swoją pracę do domu w ramach pracy zdalnej bądź własnej działalności. Home office to rozwiązanie wygodne, pozwalające na łączenie pożytecznej pracy z przyjemnością przebywania we własnym domu. Kluczowym elementem urządzania pomieszczenia do pracy w domu jest wybór odpowiednich mebli. Oto kilka naszych rad, czym kierować się przy aranżacji home office.

Odpowiednie miejsce na biuro

Urządzanie biura powinniśmy rozpocząć od wygospodarowania odpowiedniej dla niego przestrzeni. Eksperci aranżacyjni radzą, aby nie łączyć domowego biura z innymi pomieszczeniami, np. wydzielając miejsca na biurko bezpośrednio w kuchni. Po pierwsze, przez takie rozwiązanie meble mogą być użytkowane w nieodpowiedni sposób. Po drugie, samo ich umieszczenie w przestrzeni pomieszczenia wprowadza chaos, gdyż przeważnie ze względu na swój styl mocno wyróżniają się na tle innych. Najlepiej, gdy biuro powstanie w oddzielnym pomieszczeniu, które będzie mogło być urządzone od zera. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć przestrzeń biurową dostosowaną do potrzeb użytkownika niemal w stu procentach. Doskonałym rozwiązaniem jest użycie lekkich, drewnianych mebli ze sklejki. W ten sposób nasze biuro będzie mobilne, a my nie będziemy mieli problemu z jego aranżowaniem czy przenoszeniem.

biuro w fornirze

Dostosowanie mebli do przestrzeni w home office

Gdy uda nam się wybrać odpowiednie pomieszczenie dla naszego domowego biura, warto pomyśleć o dopasowaniu do niego odpowiednich mebli. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup mebli tworzonych na wymiar. W ten sposób możemy zaaranżować biuro nawet w niewielkich pomieszczeniach np. na poddaszu, gdyż meble będą dopasowane do skosów i niewielkiej ilości miejsca. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w miejscach niedużych i ciasnych, gdzie liczy się ergonomia przestrzeni i odpowiednie rozplanowanie. Jeśli jednak urządzamy przestrzeń biurową w pomieszczeniu o gotowej zabudowie, należy zwrócić uwagę na styl mebli, które się już w nim znajdują. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na neutralność i minimalizm – białe meble o prostych kształtach, wykonane z lekkiego drewna.

Elementy z forniru w biurze

Praktyczność i elegancja w domowym biurze

Podstawowym przeznaczeniem mebli biurowych jest ich praktyczne zastosowanie podczas pracy. Oznacza to, iż powinniśmy być wstrzemięźliwi, jeśli chodzi o kształty i formy. Im mebel będzie prościej skonstruowany i wykończony, tym lepiej, gdyż to on dostosuje się do pomieszczenia, a nie odwrotnie. Nie oznacza to jednak, iż nie powinniśmy zwracać uwagi na sposób w jaki zostały stworzone. Obecna oferta sklepów meblowych obejmuje produkty jednocześnie minimalistyczne oraz eleganckie. O ile w przypadku burka powinno zwracać się największą uwagę na jego parametry praktyczne, np. możliwość regulacji blatu, o tyle w przypadku regałów czy półek możemy pozwolić sobie na większą dozę kreatywności, np. fronty półek. Z praktycznego punktu widzenia meble do biura powinny być ponadto wytrzymałe i odporne na długotrwałe użytkowanie lub na tyle prosto wykonane, by możliwa była ich szybka przeróbka bądź zamiana.