Salon w stylu klasycznym

Salon w stylu klasycznym

Salon jako wizytówka domu.

Salon jako wizytówka domu powinien być ciepłym i przyjaznym miejscem, które zaprasza gości do przebywania w nim, ale również stanowi ważne pomieszczenie dla mieszkańców. To tutaj mogą oni wspólnie spędzać czas, spożywać posiłki lub odpoczywać. Nie należy jednak zapominać, by salon był zaaranżowany w konkretnym stylu. Stanowi to o wysokiej świadomości właścicieli i jest dowodem wrażliwości gospodarza na piękno i funkcjonalność. Poniżej przedstawimy Państwu charakterystykę salonu wykonanego w stylu klasycznym i powody, dla których warto w ten sposób zaaranżować własne pomieszczenie.

Charakterystyka stylu klasycznego

Wiele osób kojarzyć go może ze stylem pałacowym, poważnym czy wręcz sztywniackim. Prawda jednak jest taka, iż styl rozwijał się na przestrzeni wielu wieków i w zależności od kraju, wywodzi się z innego miejsca. W Polsce klasyczny styl wnętrz najczęściej wzorowany jest na dworkach szlacheckich. Nie jest pełen przepychu i ozdób, gdyż wywodzi się on z osiemnastowiecznego klasycyzmu będącego odpowiedzią na rokoko. Jego najważniejszymi cechami są: prostota, harmonia, umiar i symetria. Klasyczne wnętrza charakteryzują się małą ilością dobrze dobranych i wyselekcjonowanych mebli, które swoim ułożeniem tworzą spójną całość. Natomiast dodatki aranżacyjne i barwy to przede wszystkim minimalizm i prostota. Obecnie granice między stylami uległy zatarciu na tyle, iż niejednokrotnie styl ten łączony jest z innymi, np. nowoczesnym.

meble do salonu

Meble do salonu w stylu klasycznym

Aranżacja w stylu klasycznym obejmuje meble proste, wykonane z naturalnych i solidnych materiałów. Pożądanym kolorem jest naturalny odcień drewna bądź wszelkie jasne barwy, zwłaszcza biel. Cenione są również tapicerowane meble, które dodają specyficznego, przytulnego klimatu salonowi, lecz pozostają eleganckie. Można uzupełnić je niewielkimi dodatkami dekoracyjnymi, np. zdobionymi gałkami bądź uchwytami. Meble salonowe powinny nie tylko wzbudzać podziw przez kunszt swojego wykonania, lecz również zapraszać do salonu - zarówno gości, jak i mieszkańców. Punktem centralnym w klasycznie urządzonym salonie może być np. stół, przy którym spotykają się wszyscy w ramach wspólnego posiłku.

Harmonia wnętrza

Aby uzyskać cenioną w stylu klasycznym harmonię powinniśmy się kierować zasadą symetrii. W celu jej zachowania warto umieścić w salonie punkt odniesienia, po którego obu stronach umieścimy równoważące się elementy. Może nim być np. kominek, który doda wnętrzu przytulności i będzie ważnym ogniwem w systemie grzewczym domu bądź mieszkania. Następnie powinniśmy postarać się, aby po obu stronach punktu centralnego zaaranżować przestrzeń symetryczną. Przykładowym pomysłem będzie umieszczenie przed kominkiem stolika kawowego w ramach przedłużenia osi symetrii wraz z krzesłami czy fotelami. Kolejnymi symetrycznymi elementami będą lampy stojące po obu stronach kominka bądź półek z książkami.

Kolory klasyki

Do klasycznych kolorów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz należą wszystkie jasne barwy, ale również wykwintne odcienie czerwieni i złota. Jeśli już chcemy umieścić w salonie ciemny mebel lub dodatek musimy pamiętać, aby nie przytłoczył on innych elementów wnętrza w swoim otoczeniu lub nie kontrastował z nimi. Warto opierać się o stonowane barwy, więc jeśli czerń - to w połączeniu z szarościami, beżami lub wzorami, np. zebrą. W przypadku salonu o klasycznym wystroju doskonałym elementem przełamującym kolorystykę może okazać się tapicerka sof i foteli.