Na co zwrócić uwagę, urządzając kino domowe?

Na co zwrócić uwagę, urządzając kino domowe?

Kino domowe to obowiązek każdego kinomaniaka oraz niespełnione marzenie o prywatnej sali kinowej wielu z nas. Obecne możliwości technologiczne sprawiają, iż praktycznie każdy może urządzić sobie kącik filmowy we własnym domu lub mieszkaniu. Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek i uwag, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania i urządzania kina domowego we własnych czterech kątach.

Klasyczny telewizor vs. projektor

W przypadku telewizora sprawa jest jasna – wszystkich lub prawie wszystkich interesują najwyższe parametry, przy jak najniższych kosztach. Do tego designerski kształt, możliwość ukrycia bądź zabudowania, a także odpowiednia wielkość, dostosowana do możliwości pomieszczenia. Decydując się jednak na duży telewizor, musimy pamiętać o odpowiednim do niego nagłośnieniu. Ważne są także detale, które wspierają jego pracę, np. podświetleniu przestrzeni za telewizorem, aby wzrok widzów nie męczył się, czy też odpowiedniej jakości półkach oraz uchwytach na sam ekran. Projektor z kolei to wyśnione marzenie wszystkich uwielbiających klimat prawdziwego kina! Jeżeli zdecydujemy się wybrać właśnie tak wyglądające kino domowe, powinniśmy przede wszystkim przygotować się na możliwości jakie mamy w kontekście zamontowania rzutnika i projektora. Ponadto, liczy się sam wybór tych dwóch elementów, bo to od ich jakości zależeć będzie seans, przede wszystkim ważna jest tu jakość rzutnika i materiału, z którego jest wykonany.

 

Nagłośnienie w kinie domowym

Wizyty w kinie robią wrażenie i pozostawiają rysę w pamięci głównie przez to, jak doskonały, czysty i wyraźny jest dźwięk podczas seansów. Kino domowe również powinno być zaopatrzone w wysokiej jakości sprzęt dźwiękowy, który będzie naturalnym wsparciem dla ekranów lub rzutników. Musimy pamiętać jednak o wygospodarowaniu na to odpowiedniej przestrzeni, dopasowanej do specyfiki głośników, np. wzmacniacz musi znajdować się w dobrze wentylowanym miejscu, jednak ukrytym ze względu na swoje gabaryty. Doskonałym uzupełnieniem systemu nagłaśniającego jest specjalnie wyciszone pomieszczenie, które tłumi dźwięki z zewnątrz i wzmacnia te wewnątrz. Wygłuszeniu powinny ulec zarówno ściany, jak i podłoga. Najlepszym rozwiązaniem będą podwieszane sufity i specjalne płyty na stelażach umieszczone na ścianach. 

meble do kina domowego

Umeblowanie kina domowego

Kino domowe to w dużej mierze odpowiedni sprzęt, jednak ważne jest również jego wkomponowanie w przestrzeń pomieszczenia. Przeważnie kino w zaciszu domowym ulokowane jest w salonie, ewentualnie w sypialni. Odpowiednie umeblowanie pozwoli zadbać o to, aby pomieszczenia nadal pełniły swoją funkcję, a sprzęt do odtwarzania i wyświetlania filmów nie przytłaczał przestrzeni. Dobrze wykonane meble sprawią, iż praktycznie w całości będziemy mogli zabudować nasze kino domowe oraz uzyskać odpowiedni nastrój. Szafki i półki wykonane w oparciu o wymiary naszego sprzętu pozwolą m.in. na ukrycie głośników, które nie będą musiały stać bezpośrednio na ziemi. Wygodne i duże fotele pozwolą z kolei każdemu poczuć się, jak na prywatnym seansie. Co więcej, wygląd mebli można dostosować do własnego gustu, tworząc niepowtarzalną, intymną salę kinową. Ciekawym pomysłem może być np. barek dla gości naszego kina.

meble do kina