Moja przygoda z Corianem

Moja przygoda z Corianem

Oryginalne meble z Corianu tylko w firmie TORUS.

Nasz pierwszy blat z Corianu

Moja przygoda z Corianem zaczęła się ponad 20 lat temu, kiedy zawitał do nas przedstawiciel firmy DuPont z próbnikiem Corianu. Materiał był wtedy bardzo drogi, TORUS był wtedy małą firmą, a nasze biuro mieściło się w piwnicy, jednak kolorystyka corianu była bardzo interesująca. Nie mieliśmy wtedy sprzętu potrzebnego do obróbki tworzyw typu solid surface, a materiały szkoleniowe były w znikomej ilości i jedynie w języku angielskim. Trochę fascynacja, trochę rozrost firmy pozwoliły wykonać pierwszy taki blat parę lat później w modnej ówcześnie zieleni z listewką przyblatową z tego samego materiału. 

Meble z corianu

W latach 2004-2009 wykonywaliśmy blaty z Corianu kilkadziesiąt razy - Corian, Staron, Rausolid, Kerrock był stosowany na blaty kuchenne naprzemiennie z blatami z granitu czy też kompzytów kwarcowych. Praktyczne, wodoodporne blaty cieszyły się dużą popularnością wśród klientów. Czas zmienił jednak upodobania i blat kuchenny z Corianu przestał cieszyć oko klienta, stała niezmienna kolorystyka została wyparta blatami, bardzo trwałymi i odpornymi na zarysowania granitami.

Materiał ten jednak pozostał z nami ze względu na swoje możliwości tworzenia kształtów kubicznych czy też krzywoliniowych. Meble z Corianu stały się bardziej powszechne, powstawały lady recepcyjne, meble sklepowe, wyspy kuchenne czy detale. Mieliśmy w tym swój udział pierwotnie skromny, ale coraz częściej uczestniczylismy w większych wyzwaniach.

Szkolenie techniczne Corian

Był to też czas intensywnych szkoleń, warsztatów prowadzonych przez firmy sprzedające solid surface których jest w polsce parę. Takie szkolenie przeszlismy jako firma w Gliwicach w firmie REHAU, producenta Rausolidu. Firma Samsung co mało kto wie jest producentem solid surface o nazwie STARON. Takie techniczne szkolenie przeprowadził polski przedstawiciel Firma TUPLEX, a certyfikaty uczestnictwa osobiscie wręczał koreański przedstawiciel.

Uzupełnialiśmy też intensywnie nasz park maszynowy. Na dzień dzisiejszy posiadamy jedyną w okolicach prasę do podgrzewania corianu co umożliwia jego gięcie. CNC frezujące otwory pod zlewy i płyty grzewcze pozwala na dokładności rzędu jednej dziesiętnej milimetra. Niezliczona ilość frezarek szlifierek i różnego oprzyrządowania osiągnęła już chyba swoje maximum.

W 2017 roku zostałem zaproszony przez firmę DuPont producenta Corianu do Corian Traning Centre mieszczącego się w Genk w Belgii. W tym centrum szkoleniowym światowego potentata wyposażonym we wszystko co możliwe do obróbki Corianu, szkolą się przedstawiciele firm europejskich na ogół tych które już posiadają wiedzę na pewnym poziomie. To właśnie tam podczas trzydniowego szkolenia poznałem to czego nie piszą w instrukcjach, między innymi metodę nanoszenia zdjęć na płaszczyznę oraz fantastyczną zaletę zapamiętywania kształtu przez ten materiał. Potwierdziłem też swoje umiejętności praktyczne pod okiem wymagającego instruktora. Firma DuPont potwierdziła to odpowiednim certyfikatem szkolenia technicznego. To było rok temu....

Ale belgowie to naród nie tylko precyzyjny, dokładny ale i konkretny. Objawiło się to wizytą u mnie w warsztacie, wizytą kontrolną podczas pracy nad corianowym projektem. Kontrolą techniczną, merytoryczną, został sprawdzony stan elektronarzedzi, maszyn, dokładności wykonania konkretnego projektu. Polski przedstawiciel Liwiusz Okarmus jak to mówią corianowcy "nasz człowiek w Belgii" sprawdził nawet stan podręcznych gaśnic......A potem firma TORUS z czego nie ukrywam jestem trochę dumny została "Partnerem Jakości firmy Dupont" Co oznacza to partnerstwo dla potencjalnego klienta ? Tak po prostu mogę udzielić 10 letniej gwarancji na swoje usługi a belgowie dołożą 10 lat gwarancji na swój materiał. Taką możliwą kompilację mogą tylko partnerzy. 

Certyfikat CORIAN Torus

 

Święcący Corian

Corian przez jakiś czas nie był tak bardzo pożądany na blaty kuchenne, zastąpił go granit, Dekton, Laminam i wszechobecne spieki kwarcowe, czyli materiały twarde, wysoce odporne na zarysowania. Jednak świadectwo klientów którym tych blatów wykonaliśmy całe mnóstwo pozwala od czasu do czasu na wykonanie ciepłego przyjemnego w dotyku blatu monolitycznie zespolonego ze zlewozmywakiem w tym samym kolorze. 

Materiał sam w sobie zmienił ostatnio kolorystykę i dostosował się do istniejącej rzeczywistości. Bardzo ciekawym, przypominającym użylenie marmuru nowym wzorem jest white onyx oraz jego brat gray onyx. Obydwa, co bardzo ciekawe, podświetlone delikatnie ledami uwidaczniają swój marmurkowaty wzór. Jeden z tych wzorów w postaci części ściany postanowiliśmy podświetlić w Gliwickim studio.