Meble ze sklejki

Meble ze sklejki

 

Sklejka to materiał powszechnie używany za prowizoryczny. Nikt nie traktuje go na poważnie, gdyż kojarzony jest przede wszystkim z konstrukcjami wznoszonymi szybko i po kosztach. Niewiele osób jednak wie, że często ten drewnopodobny materiał przewyższa nawet lite drewno w osiągach pod względem wytrzymałości. Przez to meble ze sklejki są tak bardzo popularne i wszechstronne. 

Wytrzymała konstrukcja sklejkowa

Meble wykonane ze sklejki cechują się znacznie większą wytrzymałością od mebli z płyt wiórowych czy MDF. Jest tak ze względu na ich wewnętrzną strukturę – krzyżujące się warstwy naturalnego drewna. Sklejka to tak naprawdę materiał drewnopodobny, gdyż składa się z wielu warstw forniru, klejonych pod naciskiem prasy. Najczęściej wykorzystywanym drewnem do produkcji sklejki jest sosna, brzoza oraz olcha. Meble ze sklejki nie pęcznieją i nie kurczą się pod wpływem wilgoci, dzięki czemu są tak popularne. Prym wśród najlepszych sklejek wykorzystywanych w meblarstwie wiedzie sklejka surowa suchotrwała. Wykorzystuje się ją do tworzenia mebli przeznaczonych do pomieszczeń o niskiej wilgotności np. sypialni, gabinetów. Co więcej, sklejka jest odporna na zginanie i ściskanie, jest lekka i ma niską przepuszczalność cieplną. 

Do jakich pomieszczeń pasują meble ze sklejki?

Jedną z największych zalet sklejki, oprócz wysokich parametrów technicznych, jest łatwość jej kształtowania. Jest na tyle elastyczna, iż pozwala się łatwo modelować, dzięki czemu możemy uzyskać z niej niebywałe kształty. Przy niewielkich nakładach pracy możemy kupić bądź stworzyć nawet sami mebel dostosowany do każdego pomieszczenia. Może to być zarówno uroczy mebel do salonu dziecięcego, jak i szafka łazienkowa. Musimy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni rodzaj sklejki, dedykowany do danej wilgotności panującej w powietrzu. Ma to wpływ przede wszystkim na trwałość mebli, którą możemy podnieść również za pomocą odpowiedniej konserwacji. Ponadto, meble ze sklejki są ekologiczne i w stu procentach naturalne. Nadają się więc idealnie do pokojów dziecięcych czy kuchni. Jeśli jeden z mebli zużyje się po pewnym czasie, może być z powodzeniem poddany procesowi recyklingu.

Czy sklejka może dobrze wyglądać?

Większość mebli ze sklejki ma dość surowy, naturalny wygląd. Prawdopodobnie nie będzie on nadawał się do wszystkich stylów aranżacyjnych wnętrz, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby upiększyć sklejkę. Można to zrobić za pomocą okleiny bądź odpowiedniego lakieru, np. akrylowego. W ten sposób nie tylko nadamy meblom pożądanego wyglądu, ale również odpowiednio je zabezpieczymy przed działaniem czynników zewnętrznych, np. promieniami UV czy też mechanicznymi uszkodzeniami. Wybierając gotowe meble ze sklejki, powinniśmy kierować się przede wszystkim zachowaniem ładu kompozycyjnego w danym pomieszczeniu. Za przykład mogą posłużyć białe meble ze sklejki, które nadają się idealnie do wnętrz bliskich stylowi skandynawskiemu. To właśnie na północy Europy robią one największą furorę we wnętrzach domów i mieszkań.