Meble kuchenne jakie fronty wybrać ?

Meble kuchenne jakie fronty wybrać ?

Meble kuchenne – jakie fronty wybrać?

Zabierając się za projekt kuchni w naszej głowie pojawia się wiele pytań. Najtrudniej jest nam zdecydować się na konkretne fronty kuchenne. Chcemy, aby były one zarówno wysokiej jakości - jak i były oporne na uszkodzenia mechaniczne. Czy lepiej będzie wybrać drewno czy tylko imitującą je płytę? A może zamiast funkcjonalności - powinniśmy postawić raczej na efektywność i zdecydować się na szkło lub stal? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a my musimy samodzielnie podjąć decyzje dotyczącą tego, na czym tak naprawdę nam zależy. Kuchnia jest jednak w większości domów miejscem, w którym spędza się dużo czasu.

Jeżeli mamy konkretny plan i chcemy, aby wszystko było po naszej myśli - najlepiej skorzystać z mebli tworzonych na zamówienie. Nie ryzykujemy tutaj, że będziemy musieli zgadzać się na gotowe już fronty akrylowe lub fronty laminowane - wygląd szafek kuchennych będzie w 100% zależał od naszego gustu i oczekiwań.

Fronty ramkowe w kuchni

Jakie fronty kuchenne mamy do dyspozycji?

Wybierając konkretne fronty do kuchni nie kierujmy się tylko ich wyglądem - wybierzmy coś, co będzie sprawdzało się przez wiele lat i czego nie będziemy zmuszeni ciągle naprawiać. Ogromna ilość mebli kuchennych na rynku pozwala nam idealnie dopasować je do swojej wizji, jednocześnie zachowując spójność z całą resztą domu. 

Projektant może zaproponować nam na przykład fronty drewniane. Ludzie decydują się na nie głównie z powodu walorów estetycznych. Obecność drewna powoduje, że wnętrze zostaje ocieplone i od razu sprawia przyjemniejsze wrażenie. Sprawdzi się to w szczególności w domach, w których w każdym pomieszczeniu dominuje właśnie ten materiał. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Drewno jest mocno narażone na działanie promieni słonecznych - musimy przygotować się na to, że może ono wyblaknąć i w krótkim czasie stać się o wiele mniej estetyczne. Drewno może również po pewnym czasie stać się zbyt dużym obciążeniem dla zawiasów. Aby tego uniknąć, zamiast naturalnego drewna można wybierać fronty fornirowane.

Fornirowane fronty kuchenne

Meble kuchenne z forniru będą z wyglądu faktycznie przypominać drewno, a my zapłacimy za nie jednak o wiele mniej. Musimy pamiętać o tym, że coraz więcej mebli, które z pozoru wydają się być drewniane – to drewniana sklejka. Są one produkowane masowo, ale jednocześnie z dość dużą starannością i precyzją. Jeżeli nie interesuje nas takie rozwiązanie to poinformujmy projektanta, że chcemy jednak skorzystać z litego drewna.

Alternatywą są oczywiście meble z płyty MDF lub płyty wiórowej. Dzięki nim możemy na pewno trochę zaoszczędzić i są one łatwe w zdobieniu - możemy wykorzystać np. frezowania. Wybierając jedną z takich płyt możemy także uniknąć potencjalnych pęknięć i pojawienia się grzyba - są one zwyczajnie bardziej odporne niż drewno.

Fronty piramidalne w szafce

A jakie wykończenie dla frontów kuchennych?

Po wybraniu materiału musimy zastanowić się nad odpowiednim wykończeniem. Mamy do wyboru wykończenie matowe lub fronty lakierowane. Jeżeli chodzi o lakier to na pewno zagwarantuje on nam łatwiejsze czyszczenie powierzchni. Powinna ona być także wytrzymalsza i bardziej odporna na wszelkie zadrapania. Problemu nie powinna stanowić nawet wilgoć. Jeżeli chodzi o kolorystykę to mamy bardzo duży wybór, więc nie powinien być to żaden problem. Na frontach z płyty MDF można umieścić wybrane wzory lakierowanych frezowań. Sama obecność lakieru nie świadczy od razu o tym, że powierzchnia będzie błyszcząca - dostępny jest także mat lub półmat. Warto zapytać o możliwość zastosowania specjalnej powłoki, dzięki której na powierzchni mebla nie będą widoczne ślady palców.

Fronty retro

Fronty kuchenne

Mogą być także szklane lub lustrzane w aluminiowych ramach – tutaj jednak widoczne będzie każde zabrudzenie.

Jeżeli zależy nam na dużej indywidualności to skorzystajmy z okleiny, dzięki której nasze meble kuchenne będą posiadać w 100% niepowtarzalne wzory. Można wybrać je wraz z projektantem, który doradzi nam konkretny gatunek okleiny.

Dość dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się fronty kuchenne wykończone spiekami kwarcowymi. Obecność minerałów gwarantuje wytrzymałość przez wiele lat, a także brak jakichkolwiek przebarwień. Takie fronty nie będą ulegać uszkodzeniom nawet w styczności z wysoką temperaturą i chemikaliami. 

Spieki kwarcowe sprawiają, że cała kuchnia nabiera nowoczesnego wyglądu. Podobnie sprawdzą się lustra lub np. złote fronty. Jeżeli chcemy, aby nasz dom prezentował się jak najbardziej minimalistycznie i funkcjonalnie – warto o tym pomyśleć.

Witrynowe fronty-Tychy

Galeria zdjęć mebli kuchennych

Galeria zdjęć mebli sklepowych

Galeria zdjęć biblioteczek domowych

Galeria zdjęć mebli do sypialni

Galeria zdjęć mebli łazienkowych

Galeria zdjęć mebli biurowych i gabinetowych

Meble do garderoby 

Meble do salonu