Lada recepcyjna z Corianu

Lada recepcyjna z Corianu

 

Zaskakujące oblicze Corianu, czyli nasza nowa, katowicka realizacja...

No dobrze, może zastosowanie Corianu jako budulca lady recepcyjnej nie jest zbyt oryginalne, ale musimy przyznać, że efekty tej inwestycji są dla nas naprawdę zaskakujące. Mowa tu oczywiście o ladzie recepcyjnej, którą - jak widać na zdjęciach - wykonaliśmy ostatnio dla jednego z katowickich gabinetów lekarskich. Jest to jedna z naszych najnowszych realizacji i trzeba przyznać, że zarówno my, jak i nasz klient, jesteśmy z niej  bardzo zadowoleni. Ale do rzeczy...

Lada recepcyjna z Corianu w Tychach

Czym jest Corian i dlaczego właśnie on?

Corian® to tworzywo, które zostało wynalezione już w 1967 roku przez jedną z francuskich firm, zajmujących się produkcją materiałów dekoracyjnych typu solid surface. Materiał ten jest odmianą tworzywa sztucznego, ale - w przeciwieństwie do jego najbardziej znanych odmian - charakteryzuje się wręcz rewolucyjnymi właściwościami. Składa się on z żywicy akrylowej i z naturalnych minerałów. To właśnie dzięki nim jest on tak urzekający. Tworzywo to występuje w wielu różnych odmianach kolorystycznych.Producenci podają, że paleta ta liczy sobie aż 88 różnych barw! 

 

Najważniejsze właściwości Corianu, które zresztą wykorzystaliśmy w trakcie realizacji niniejszego projektu, to:

- brak porowatości (łatwość w czyszczeniu),
- higieniczność i brak odczynów toksycznych, co jest istotne w przypadku takich obiektów jak przychodnie i gabinety lekarskie,
- pełna neutralność dla środowiska naturalnego,
- odporność na działanie emitowanego przez Słońce promieniowania UV,
- odnawialność i łatwość przeprowadzenia napraw, dzięki którym Corian będzie się pięknie prezentował nawet przez kilka najbliższych lat!

meble do recepcji z Corian w Katowicach

 

Czas na konkrety, czyli nie samym Corianem lada "żyje"

Stworzona przez nas lada recepcyjna z Corianu, to tak naprawdę... mariaż kilku różnych tworzyw i technologii wykończeniowych. Konstrukcja lady została - co oczywiste - utrzymana w tonacji matowej  bieli, tu i ówdzie (na szczęście w dość uporządkowany sposób) będąc poprzetykana elementami wykonanymi z bejcowanej okleiny bukowej. Co ciekawe, do tak zaprojektowanej realizacji, postanowiliśmy również "dołożyć" nieco stali. Umieściliśmy ją przede wszystkim na cokołach konstrukcji, co nie tylko je wzmacnia, ale też - w wyraźny sposób - zarysowuje i podkreśla ich kształt. Od razu trzeba przyznać, że zabieg ten był w pełni celowy i... przyniósł określone korzyści. Dzięki niemu lada prezentuje się nowocześnie, minimalistycznie, ale też - co widać na zdjęciach - jest w pełni funkcjonalna.

Lada dopasowana do potrzeb i... do aranżacji

Nieporozumieniem byłoby stworzenie lady recepcyjnej, która swoim stylem wykonania, znacząco różniłaby się od aranżacji pomieszczenia. Ok, będziemy szczerzy - projektując ladę, architekt inspirował się aranżacją wnętrza tegoż gabinetu lekarskiego. Naszym zdaniem samo "włączenie" lady do kompozycji pomieszczenia, udało się  całkowicie. Widać to zwłaszcza na przykładzie wąskiej, drewnianej linii, poprowadzonej niejako w połowie samej lady. Łatwo można zauważyć, że jej kolorystyka w niczym nie odbiega od kolorystyki sąsiednich, ściennych elementów dekoracyjnych. Co więcej - barwa ta nie odbiega również o koloru drzwi wejściowych dla personelu. W ten sposób udało się stworzyć niejako dwubarwną stylizację przestrzeni, która w niczym nie odbiega od stylu wykończenia reszty pomieszczenia.

Drzwi z okleiny bukowej

Koncepcja lady, czyli z czego jesteśmy dumni?

Zaprojektowana przez architekta i stworzona przez nas lada recepcyjna z Corianu, to bardzo ciekawy projekt, z którego jesteśmy wręcz dumni. Posiada on kilka specyficznych cech, które jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowy charakter tej kompozycji. Co ciekawe, są to przede wszystkim szczegóły techniczno - funkcjonalne, a nie designerskie. No dobra, zaczynamy:

1. Cokół - na załączonych zdjęciach widać, że jego barwa i forma, znacznie odbiegają od typowej "corianowej" stylizacji lady recepcyjnej. Zgodnie z tym o czym mówiliśmy wcześniej, cokół został oczywiście pokryty stalą. W ten sposób udało się stworzyć nie tylko solidną, "optyczną" podstawę całej realizacji, ale też... znacząco ją wzmocnić, np. przed interakcją z obuwiem interesantów.

2. Półki - choć na pierwszy rzut oka są one ledwie widoczne, to jednak ich usytuowanie w tym miejscu, było nieco obowiązkiem. Zewnętrzne półki dla interesantów, to nie tylko minimalistyczne dopełnienie całości aranżacji, ale też podyktowany funkcjonalnymi uwarunkowaniami krok, dzięki któremu Pacjenci mogą odstawić sobie torbę z zakupami, dokumenty, a nawet portmonetkę. Od teraz - mamy nadzieję - załatwianie różnych spraw "przy okienku" będzie o wiele łatwiejsze...

3. Konstrukcja - na pierwszy rzut oka lada recepcyjna z Corianu wydaje się dość masywna. W rzeczywistości - w ujęciu budowlanym - jej struktura jest dość lekka i nie obciąża zbytnio podłoża. Jest to zasługą wspomnianego tworzywa, ale też charakterystycznego, "optycznego" kroju lady. W związku z tym, że zwęża się ona ku dołowi, na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że kompozycja ta jest dość ciężka. Podkreśla to jej stabilność i - w pewnym sensie - "monumentalny minimalizm".

Blat lady recepcyjnej z Corian

Lada recepcyjna z Corian w Katowicach

Lada recepcyjna - od A do Z

Dlaczego właśnie skupiliśmy się na realizacji recepcji? Mieliśmy ku temu kilka powodów. Po pierwsze - naszym (i nie tylko) zdaniem, recepcja to prawdziwa wizytówka każdego obiektu. Owszem, gabinet lekarski z reguły kojarzy się ludziom w dość negatywny sposób, ale - dzięki odpowiednio zaprojektowanej aranżacji - udało się choć częściowo zmienić ten wizerunek.

Po drugie - dzięki nam katowicki gabinet lekarski po prostu... odżył. Zrealizowana wg. nowoczesnych standardów lada recepcyjna z Corianu, zaczęła budzić zaufanie, budować pozytywny odbiór marki (bądź co bądź - jest to gabinet lekarski), przez co stała się prawdziwą perłą tutejszej aranżacji. Nic więc dziwnego, że pacjenci gabinetu przyjęli tą zmianę bardzo pozytywnie.

Po trzecie - lada jest przecież nie tylko stworzona dla pacjentów, ale też dla obsługującego ją personelu. Owszem - od zewnątrz prezentuje się ona bardzo ciekawie i nowocześnie, ale to właśnie od wewnątrz stała się ona funkcjonalnym elementem wyposażenia gabinetu lekarskiego. Znalazło się w niej sporo miejsca na dokumenty, dwa stanowiska komputerowe (wraz z dodatkowym osprzętem), a także dużo przestrzeni użytkowej. W takim miejscu chce się pracować.

Wreszcie lada recepcyjna z Corianu została zaprojektowana w ten sposób, by jej konstrukcja była całkowicie przyjazna dla osób starszych i chorych, w tym - również dla inwalidów. I tu właśnie sprawdzają się widoczne na zdjęciach półeczki, z których skorzystać mogą również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Przy okazji chcemy podkreślić, że wysokość lady została utrzymana w zalecanym zakresie (od 110 do 120 cm).

I na koniec... stało się światło

Podczas projektowania i tworzenia naszej lady recepcyjnej, szczególny nacisk położyliśmy na światło. Jak widać na załączonych zdjęciach, ma ono bardzo jednolitą, choć dość intensywną formę. Nieprzypadkowo nasza lada została umieszczona niejako "za lampami", które tak naprawdę mają służyć przede wszystkim personelowi gabinetu. Należy przy tym zaznaczyć, że emitowane przez oprawy jednolite światło, doskonale rozjaśnia również samą ladę, a nawet - gdy się przypatrzymy - również wspomniane już wcześniej półeczki. 

Nietrudno odnieść wrażenie, że projekt lady (jak i jego wykonanie), to kwestie, które przeanalizowaliśmy głównie pod kątem jej funkcjonalności. Ta zależność nie jest jednak przypadkowa, gdyż po prostu wynika ona ze stylu, w jakim został zrealizowany ten projekt. Cóż... nowoczesność rządzi się swoimi prawami, a nam nie pozostaje nic innego, jak tylko je zakwestionować!

 

Kilka słów podsumowania

Naszym zdaniem, zaprojektowana i stworzona przez nas lada recepcyjna z Corianu, to projekt wyróżniający się minimalistyczną, choć w pełni funkcjonalną formą. Można nawet odnieść wrażenie, że nie jest to pojedynczy "przypadek" aranżacji obiektów należących do służby zdrowia. Zdecydowana większość nowocześnie zaaranżowanych przychodni, gabinetów lekarskich i szpitali, charakteryzuje się podobną formą co nasza ostatnia realizacji. Pozdrawiamy i... do następnego wpisu!

Galeria zdjęć mebli kuchennych

Galeria zdjęć mebli sklepowych

Galeria zdjęć biblioteczek domowych

Galeria zdjęć mebli do sypialni

Galeria zdjęć mebli łazienkowych

Galeria zdjęć mebli biurowych i gabinetowych

Meble do garderoby 

Meble do salonu