Kuchnie z dodatkiem złota

Kuchnie z dodatkiem złota

Złoto to symbol królewski, materiał i kolor przez wieki utożsamiany z władzą, majętnością i prestiżem. Obecnie został nieco odsunięty w cień jako kiczowaty dodatek do świąt, kojarzący się z produktami, które imitują szlachetny kruszec. Drogocenny materiał powraca jednak do designu i stanowi nowy trend aranżacyjny wielu wnętrz. Poniżej przedstawimy Państwu kilka pomysłów na złote dodatki do kuchni. 

Lśniące, złote powierzchnie w kuchni

Jedną z najwspanialszych cech złota jako materiału jest sposób w jaki odbija ono światło. Uszlachetnione nim powierzchnie lśnią i mienią się refleksami, dodając ciepła i przytulności wnętrzom. W kuchni efekt ten możemy osiągnąć za pomocą złotych oklein, którymi ozdobimy fronty mebli, blatu wykonanego z materiału imitującego złoto bądź pozłacanych ram i stelaży konstrukcyjnych, np. stołu. Innym ciekawym pomysłem jest wykończenie ściany lub jej części tapetą, farbą bądź płytkami w złotej oprawie. Niemniej nie musimy trzymać się czystego koloru i możemy eksperymentować z takimi barwami jak np. bursztyn. Klasyczne, mocne złoto nie sprawdza się we wszystkich wnętrzach, a w zbyt dużych ilościach może męczyć wzrok. Dlatego musimy pamiętać o umiejętnym jego dawkowaniu, aby pomieszczenie nie stało się ciężkie i nienaturalne. Szczególną uwagę musimy zwrócić przy elementach w całości złotych bądź wielkogabarytowych, gdyż w ich przypadku efekt ten widać momentalnie.

Złote dodatki do kuchni

W wielu kuchniach, aby uniknąć efektu przesytu, możemy wykorzystać jedynie złoty detal, który doda szyku i zaakcentuje wybrany przez nas element wystroju wnętrza. Stanowić go może złota zastawa kuchenna, armatura, wazony, doniczki czy też naczynia. Oczywiście nie musimy martwić się o praktyczność i cenę takich przedmiotów, gdyż w większości przypadków są one jedynie pozłacane. Niemniej musimy pamiętać, aby dobrać do naszej kuchni odpowiednią barwę złota, gdyż istnieją wariacje różniące się od siebie znacząco. Istnieją bowiem zarówno matowe odcienie, jak i lśniące, postarzane i przecierane oraz przypominające miedź. Warto pamiętać, aby kuchnia była zaaranżowana w konkretnym odcieniu, gdyż przeważnie różne odmiany tej samej barwy złota zgromadzone na jednej powierzchni mogą powodować bałagan wizualny i chaos. 

Świetliste złoto w kuchni

Złoto to idealny kolor i materiał do nadawania kierunku światła w pomieszczeniach. W kuchni dzięki niemu możemy oświetlić i nadać wspaniałego uroku wielu miejscom. Ozdobne złote lampy nad blatem lub stołem mogą w doskonały sposób ukierunkować światło niezbędne do przygotowywani i spożywania posiłków. Z kolei złoty okap z możliwością podświetlenia da niezbędne oświetlenie nad częścią kuchenną. Świetnym pomysłem są również wszelkiego rodzaju lampiony i kominki na świece wykonane ze złota, które odbijają światło i skrzą się tysiącem refleksów. Światło odbite przez złote powierzchnie jest o wiele cieplejsze i ma możliwość wielokrotnego załamywania się. Aby wzmocnić ten efekt, możemy użyć innych materiałów, np. szkła bądź miedzi, które odpowiednio skomponują się z wybranym przez nas odcieniem złota.