Kuchnia z okleiny kasztanu

Kuchnia z okleiny kasztanu

Kuchnia z okleiny kasztanowca

Drewniane meble oraz inne elementy wystroju wykonane z tego materiału już od dawna są chętnie wybierane podczas urządzania kuchni. Popularnością cieszą się różne rodzaje drewna, które dodają kuchniom dostojnego charakteru oraz wprowadzają ciepły i przyjemny nastrój. Przykładem takiego rodzaju drewna jest drewno kasztanowe. Warto zatem dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ten gatunek drewna, jakie są jego cechy, a także w jaki sposób można wykorzystać go w kuchni. Poniżej można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na ten temat.

Kuchnia z okleiny kasztanowca wykonana w firmie TORUS

Kasztan w polskiej tradycji
Kasztan jest drzewem bardzo popularnym w naszym kraju, związanym z naszą kulturą. Kwitnące kasztany zwiastują nadejście matur, a jesienią z owoców kasztanowca, żołędzi i zapałek dzieci wykonują zabawne ludziki. Dzieje się tak nie bez powodu. Wiele kasztanowców można spotkać w lasach, parkach, a nawet na osiedlach i prywatnych podwórkach. Ponadto kasztanowce często pojawiają się w literaturze i poezji, dzięki czemu budzą w odbiorcach jeszcze cieplejsze emocje, stając się symbolem wiosny - dzięki swym kwiatom i jesieni - dzięki charakterystycznym owocom.

W parku, co wszystkich przyciąga z miasta
rozwinął kwiaty cienisty kasztan.
Wielopalczaste rozpostarł liście
i teraz czeka na wasze przyjście.
Kiedy brązowe zrzuci kasztany
kolor jesieni znajdziemy na nich.
(Wł. Ścisłowski)

Najważniejsze informacje na temat kasztanowca
Najczęściej spotykany kasztanowiec w Polsce to gatunek zwany kasztanowcem zwyczajnym lub pospolitym. Choć jest on bardzo popularny w naszym kraju, to pochodzi on z innych rejonów świata, a do Polski został sprowadzony dopiero w XVI wieku z Wiednia. Wywodzi się on z Półwyspu Bałkańskiego, czyli Albanii, Północnej Grecji i Południowej Bułgarii. Pierwsze kasztanowce rosły także w Azji Mniejszej. Drzewo kasztanowe rosnące w umiarkowanym klimacie jest drzewem potężnym. Zwykle sięga ono ok. 20-25 m wysokości i żyje ok. 150-200 lat. Warto jednak wiedzieć, że zdarzają się okazy, które żyją więcej niż 200 lat. Przykładem takiego drzewa jest Benedykt — najstarszy kasztanowiec w Polsce, rosnący w Lublinie. Obecnie jego wiek szacuje się na 255 lat.

Kasztan w kuchniKasztanowa kuchnia

Wygląd kasztanowca
Drzewo rodzące kasztany bardzo łatwo poznać, gdyż ma ono charakterystyczne liście, kwiaty i owoce. Kasztanowiec ma długie, balszkowate dłoniasto uformowane liście, zwykle złożone w 5-7 listków. Jesienią ich kolor zmienia się z zielonego na żółty. Z kolei kwiaty kasztanowca to kremowo-białe wzniesione wiechowate kwiatostany mające długość nieprzekraczającą 30 cm. Owoce kasztanowca mają wielkość orzecha włoskiego, a do czasu aż spadną, rosną w kolczastej łupinie w kolorze zielonym. Jesienią opadają wraz z nią lub wypadają na zewnątrz, kiedy już dojrzeją. Więcej uwagi warto jednak poświęcić temu, jak wygląda drewno pochodzące z kasztanowca. Staje się ono coraz bardziej popularne jako element wykończenia wnętrz. Jego wygląd w niczym nie ustępuje innym rodzajom drewna. Znaleźć go można pod grubą masywną korą, która z czasem staje się popękana i przybiera szaro-czerwony kolor. Równie ciekawie co na zewnątrz, kasztan wygląda w środku. Drewno kasztanowca łączy w sobie jasne odcienie delikatnego beżu z kontrastującym jasnym brązem. Dzięki temu drewno nadaje ciepły i przytulny wygląd wszystkim pomieszczeniom, w których się znajduje.

Kuchnia z kasztanu
Jak wykorzystać kasztanowiec we wnętrzu?

Obecnie popularnością cieszą się nie tylko elementy z samego drewna kasztanowca, ale także meble wykonane przy użyciu okleiny z tego drewna. Doceniają je nie tylko projektanci wnętrz, producenci mebli, ale przede wszystkim osoby, które chcą wprowadzić do swojego wnętrza odrobinę ciepła oraz klasyki. Przykładem ciekawego wykorzystania okleiny z drewna kasztanowca jest realizacja przygotowana przez nas. Ciepłe tony okleiny kasztanowca oraz kolorowe płytki stały się akcentem przełamującym stonowane i eleganckie białe i marmurowe elementy w danej kuchni. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą stworzyć wnętrze imponujące, ale jednocześnie pełne domowego, przytulnego klimatu. W omawianej realizacji okleina kasztanowca została wykorzystana do dwóch celów. Po pierwsze, za jej pomocą wykonano obudowę wokół lodówki, za którą zostały umieszczone pojemne półki. Dzięki temu przestrzeń wokół lodówki została dobrze wykorzystana i schowana za stylowymi drzwiami z kasztanowca. Ponadto kasztanowiec został użyty także jako ścianka kryjąca wejście do spiżarni znajdującej się tuż przy kuchni. Dzięki takiemu zabiegowi cała aranżacja wnętrza wygląda spójnie i subtelnie. Cała kasztanowa kuchnia mogłaby wyglądać zbyt przytłaczająco. Płytki kuchenne swoją kolorystyką nawiązują do koloru kasztanowca, a turkusowe elementy dodają świeżości wnętrzu. Warto zastanowić się nad wdrożeniem takiego rozwiązania w swojej kuchni. 

Kasztanowiec w kuchnikasztanowa obudowa lodówki
Dlaczego warto zdecydować się na naturalną okleinę?
Wiele osób zastanawia się, czy meble wykonane przy użyciu okleiny sprawdzą się, czy też może lepszym rozwiązaniem będzie wybór mebli z litego drewna. Okleina jest nie tylko efektownym, ale także bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Szczególnie dobrze okleina sprawdzi się w kuchni. Jest ona łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Okleina oferowana przez Torus Meble to materiał wysokiej jakości, który podczas codziennego stosowania jest bardziej praktyczny niż lite drewno. Dzięki wysokiej odporności na wodę oraz wilgoć łatwiej zachować ją w czystości, a sama okleina znacznie wolniej ulegnie zniszczeniu.

W kuchni z kasztana przepis na sałatkę z kasztanowca 

Jeżeli już urządzimy sobie kuchnię z wykorzystaniem okleiny kasztanowca, warto dowiedzieć się więcej na temat tego niezwykłego drzewa, by móc zaskoczyć swoich gości nie tylko nietypowym wystrojem kuchni, ale też ciekawostkami na temat kasztanowca lub… oryginalną potrawą. Daniem, które idealnie sprawdzi się w tej roli, jest sałatka z kasztanami. Po pierwsze jest bardzo smaczna, po drugie niebanalna, bo łączy sobie ciepłe i zimne składniki, a po trzecie jej głównym składnikiem są kasztany. Poniżej można zapoznać się ze składnikami niezbędnymi do jej przygotowania oraz szczegółową instrukcją wykonania. Do sałatki z kasztanami potrzebne są następujące produkty:
- 100 g roszponki – można dać więcej, jeśli jesteśmy amatorami świeżych składników,
- 500 g pomidorków koktajlowych – dla lepszego efektu wizualnego można użyć pomidorków czerwonych i żółtych, 
- 200 g sera Montebore lub innego sera z mieszanki mleka owczego i krowiego,
- 100 g gotowanych kasztanów jadalnych,
- oliwa,
- ocet balsamiczny,
- 1 łyżka tymianku cytrynowego,
- świeżo mielony pieprz.

Kiedy mamy wszystkie składniki można przejść do przygotowania sałatki. Pierwszy krok to umycie i rozłożenie roszponki na talerzach. Następnie należy uprażyć ugotowane kasztany na suchej patelni. Nie wolno ich zbytnio przypalić, gdyż prażenie ma tylko wydobyć z nich smak, a nie zamienić w skwarki. Na tej samej patelni należy usmażyć pomidorki koktajlowe na oliwie. Po dwóch minutach smażenia do pomidorków trzeba dodać tymianek i ocet balsamiczny. Pomidorki powinny zmięknąć, ale zachować swój kształt, wówczas czas, by dodać świeżo mielony pieprz. Warto pamiętać, że zbyt długie smażenie pomidorków sprawi, że zamienią się one w sos pomidorowy, dlatego nie wolno przesadzić. Kiedy pomidory są gotowe, można przełożyć je na przygotowaną wcześniej rukolę. Na talerze powinny trafić także kasztany oraz ser. Lepszy smak i wygląd zapewni pokropienie sałatki oliwą i octem balsamicznym. Wielbiciele świeżych ziół mogą dodać kilka listków świeżego tymianku, choć i bez tego sałatka jest wyśmienita. Takie pomysłowe danie to idealne nawiązanie do wystroju kuchni, zwłaszcza podczas parapetówki czy też wizyty gości, którzy kasztanową kuchnię oglądają po raz pierwszy.

Drzwi do spiżarni z forniru kasztanowcadrzwi do spiżarni z kasztanu
Ciekawostki o kasztanach
Jeżeli w naszej kuchni zagościły kasztany, warto dowiedzieć się o nich jeszcze więcej. Okazuje się bowiem, że meble z kasztanowca to nie jedyne praktyczne zastosowanie tego wyjątkowego drzewa. Już od wieków wiadomo, że kasztanowiec posiada także niezwykłe walory lecznicze. Do korzystnych właściwości kasztanowca należą między innymi właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalane. Ponadto kasztanowiec uszczelnia naczynia krwionośne. Dlatego też jest stosowany w terapii żylaków, zakrzepicy i zatorów. Lecznicze działanie kasztanowca może pomóc także w przypadku problemów z przewodem pokarmowym. Pomaga on regulować florę bakteryjną przewodu pokarmowego, leczy biegunki oraz stany zapalne jelit. To popularne drzewo bardzo dobrze wpływa także na urodę, gdyż stosuje się go w kremach do cery naczynkowej. Inny ciekawy fakt to zbawienne działanie wyciągu z kasztanowca na rany skóry, np. na oparzenia i odmrożenia. Odwar z kasztanowca polecany w nieżytach pokarmowych można wykonać samodzielnie z kory tego drzewa oraz wody

 

 

Kasztan w domu i kasztan w ogrodzie
Meble kuchenne z okleiny kasztanu to dopiero początek przygody. Może okazać się, że kasztanowa kuchnia zainspiruje jej właściciela do bliższego kontaktu z naturą. O ile właściciele mieszkań natury mogą szukać tylko w parku, o tyle właściciele domów mogą postarać się własny kasztanowiec w swoim ogrodzie lub na podwórku. Zanim zasadzi się kasztanowiec, należy upewnić się, czy planowane dla niego miejsce znajduje się w półcieniu lub jest dobrze nasłonecznione. To właśnie takie stanowiska lubią kasztanowce. Ważna jest także gleba, na jakiej kasztan zostanie zasadzony. Powinna być ona przepuszczalna, żyzna, próchnicza i o zasadowym pH. Jeżeli drzewo jest młode, a panuje susza, będzie ono wymagało podlewania. W okresie wiosennym konieczne może okazać się nawożenie, zwłaszcza jeśli gleba nie jest wystarczająco żyzna.


Podsumowując, kasztan to wyjątkowe drzewo. Warto poznać je bliżej, bo może okazać się, że będzie ono dobrze wyglądało w postaci pięknych i wyjątkowych mebli. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu będą one także funkcjonalne i praktyczne. To właśnie dlatego rozwiązania oferowane przez Torus Meble są takie nietuzinkowe. Łączą naturalny wygląd, solidne wykonanie i praktyczne wykorzystanie materiałów.

Galeria zdjęć mebli kuchennych

Galeria zdjęć mebli sklepowych

Galeria zdjęć biblioteczek domowych

Galeria zdjęć mebli do sypialni

Galeria zdjęć mebli łazienkowych

Galeria zdjęć mebli biurowych i gabinetowych

Meble do garderoby 

Meble do salonu

Jeżeli jesteś zainteresowany projektem i realizacją mebli?

To zadzwoń do nas tutaj  tel: 323282442

Lub napisz do nas biuro@meble.tychy.pl