Czerń i biel to niestarzejąca się klasyka w tworzeniu aranżacji kuchni. Oba kolory doskonale się łączą i sprawiają, że wnętrze zyskuje elegancji i wykwintności. Sposobów na aranżację takiej kuchni jest naprawdę wiele, wszakże dobór proporcji kolorystycznych zależy tylko i wyłącznie od inwencji twórczej osób kreujących wnętrze. Poniżej przedstawimy kilka rad, w jaki sposób mogą Państwo zaaranżować czarno-białą kuchnię w swoim domu.
Równowaga pomiędzy proporcjami barw użytych w kuchni nie zawsze musi zakładać jednej połowy aranżacji w bieli, a drugiej w czerni. Wszystko zależy od wielkości kuchni, stylu w jakim jest urządzona oraz upodobań właścicieli. Ważne jednak, aby nie odstawała znacznie od stylu aranżacyjnego w jakim urządzona jest reszta domu, zwłaszcza pomieszczeń sąsiadujących, np. salonu bądź jadalni. Doskonałym połączeniem jest wyróżnienie na tle jednolitego koloru mebli kilku ważnych punktów. Można to zrobić np. zaznaczając w zabudowanej ścianie kuchni czarną lodówkę oraz piekarnik – dwa z trzech najważniejszych miejsc w gastronomicznym królestwie. Takie wyróżnienie pozwoli zachować dynamizm i uniknąć monotonni aranżacyjnej. Ponadto, jest to świadectwo na znajomość podstawowej zasady urządzania kuchni tzw. trójkąta roboczego, w którego skład - oprócz lodówki i piekarnika - wchodzi również zlewozmywak.
Sposobów łączenia czerni i bieli w kuchni za pomocą mebli jest wiele. Jednym z nich jest zaakcentowanie ważnych i widocznych elementów mocniejszym kolorem – w tym przypadku czarnym. Jednym z najbardziej charakterystycznych mebli w kuchni są blaty. To one zajmują najwięcej powierzchni, a także eksponują przygotowywane posiłki oraz sprzęt kuchenny. Czarne umeblowanie jest szczególnie cenne we wnętrzach robionych w stylu glamour. Efekt wizualny można wzmocnić odpowiednimi okleinami matującymi lub połyskującymi. Białe meble dedykowane są do niewielkich kuchni, gdyż ich kolor optycznie powiększy rozmiary pomieszczenia.
Odpowiedni balans czernią i bielą na ścianach kuchni może w różnorodny sposób wpłynąć na odbiór całego pomieszczenia. Biel, poprzez odbicie światła, optycznie powiększy kuchnię i doda jej lekkości, czerń skurczy ją i mocno wyciemni. Aby jednak nie rezygnować z potencjału jaki drzemie w kolorze czarnym, warto zaakcentować jedynie wybrane elementy ścian lub podłogi. Ciekawym pomysłem może być czarna ściana tuż za blatem. Pozwoli ona nie tylko na przełamanie kolorystyczne, ale dzięki niej utrzymanie czystości wokół blatu będzie o wiele łatwiejsze.
Dla wielu osób kuchnia w czerni i bieli może wydać się przytłaczającym i monotonnym pomysłem. Czasem warto więc dopełnić kuchnię detalem równoważącym, kolorem lub materiałem, który przełamie obowiązujący porządek. Może to być np. drewno, które doskonale komponuje się z każdym kolorem lub metal – symbol nowoczesności. Drewno szczególnie pięknie wygląda na blatach i frontach mebli, z kolei z metalu mogą być wykonane krzesła kuchenne.