Prace wykończeniowe to zwykle ostatni etap tworzenia danej przestrzeni. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zależy od ostatnich poprawek i co może zmienić niepozorny detal. Kuchnia jako przestrzeń, w której przygotowuje się posiłki i nierzadko spożywa je oraz przyjmuje gości, powinna być nie tylko praktyczna, ale również charakterystyczna. Odpowiednio przeprowadzone prace wykończeniowe sprawią, że kuchnia stanie się ulubionym pomieszczeniem domowników i gości. Poniżej znajdą Państwo kilka porad na odpowiednie wykończenie kuchni.
Najważniejszym elementem wykończeniowym kuchni są materiały ścienne. Dotyczy to powierzchni, które najczęściej ulegają zabrudzeniom i są bezpośrednio narażone na czynniki uszkadzające. To przeważnie podłoga oraz ściany w okolicach kuchenek, blatów bądź innych miejsc, gdzie przygotowuje się posiłki. Niezależnie od tego, czy wybierzemy beton, płytki, szkło czy farbę, musimy pamiętać o ich odpowiednich parametrach. W kontekście podłogi będzie do ścieralność, odporność na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, np. w wyniku upuszczenia nie tylko jedzenia, ale np. patelni czy pokrywek od garnków. Z kolei materiały ścienne powinny być odporne na działanie wysokiej temperatury oraz wilgoci, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne.
Bardzo często to właśnie one zajmują najwięcej powierzchni w kuchni, przez co przyciągają spojrzenie i stają się wizytówką kuchni. Dobry blat cechuje się odpowiednią wytrzymałością i wymiarami dopasowanymi do naszej kuchni. Najlepszym rozwiązaniem będą meble tworzone na wymiar. Będziemy mogli dopasować je idealnie do naszej kuchni, ale również wybrać interesujący nas materiał. Do najczęściej wybieranych blatów kuchennych należą laminowane, imitujące m.in. drewno czy kamień, naturalne drewniane oraz kamienne. Wśród ostatnich prawdziwą perłą są blaty marmurowe oraz granitowe, które odpowiednio zaimpregnowane i utrzymywane są w stanie sprostać nie tylko częstym uszkodzeniom, ale również plamom i zabrudzeniom.
Fronty szafek i innych mebli kuchennych zaraz po blatach i stole najczęściej ulegają zabrudzeniom. Aby temu zapobiec, a przy tym nadal utrzymać charakterystyczną aranżację kuchni, warto pomyśleć o drewnianych wykończeniach mebli. Drewniane fronty właściwie nie muszą być z drewna naturalnego, może je zastąpić odpowiedniej klasy laminat. Niezależnie od wyboru materiału, drewno ociepla daną przestrzeń, dodając jej przytulności i naturalnego charakteru. Podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na kolorystykę mebli i ścian, a następnie dobrać odcień drewna tak, aby nie znosił się lub za bardzo nie kontrastował z resztą mebli i dodatków kuchennych.
Odpowiednie usytuowanie parapetu względem blatu kuchennego może zwiększyć powierzchnię użytkową w kuchni nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Przy odpowiednim osadzeniu mebli kuchennych względem okna - gdy parapet znajduje się na wysokości blatu - możemy uzyskać dodatkową przestrzeń wnęki okiennej. Podczas otwierania okien na oścież będziemy musieli pamiętać jedynie o ściąganiu rzeczy z blatu. Niemniej, przestrzeń ta może być wykorzystana np. w ramach zielnika domowego bądź innej dekoracji kuchennej. W ten sposób zabudowa kuchenna stanie się jeszcze pełniejszą kompozycją.