Drzwi bezprzylgowe w kolorze ściany czy drzwi ukryte w meblach?

Drzwi bezprzylgowe w kolorze ściany czy drzwi ukryte w meblach?

Wyposażając wnętrza bardzo często wykonujemy dodatkowo drzwi bezprzylgowe, parę z nich przedstawia poniższy artykuł.

Drzwi bezprzylgowe w kolorze ściany czy drzwi ukryte w meblach?

Drzwi bezprzylgowe

Drzwi bezprzylgowe zlicowane ze ścianą  lub wkomponowane w zabudowę meblową są często określane mianem ukrytych lub niewidocznych. Historycznie drzwi tego typu były często używane do ukrywania wejścia do tajnych kryjówek. Obecnie warianty te stanowią nowoczesne i praktyczne rozwiązanie wykorzystywane w celu maskowania pomieszczeń gospodarczych oraz przestrzeni prywatnych.  
Choć wszystko zależy od określonego projektu, przyjmuje się, że drzwi zlicowane ze ścianą sprawdzają się przede wszystkim we wnętrzach o dużej powierzchni ścian, podczas gdy drzwi ukryte w meblach stanowią doskonałe rozwiązanie dla pomieszczeń o zwartej zabudowie meblowej, takich jak kuchnia czy biblioteka.

Drzwi bezprzylgowe

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe
Drzwi to niezwykle istotny element wykończenia każdego pomieszczenia. Wystarczy przejrzeć oferty popularnych producentów, by zorientować się, że możliwości są niemal nieograniczone. Jakie drzwi wybrać? Dzisiaj skupimy się na cieszącym się coraz większą popularnością modelu bezprzylgowym. Przedstawimy dostępne na rynku konstrukcje oraz pomożemy wybrać wariant najbardziej optymalny dla potrzeb i indywidualnych upodobań każdego klienta.


Czym jest przylga?
Zacznijmy od podstaw. Dla osób niezwiązanych z ciesielstwem czy stolarstwem termin „przylga” może wydawać się zupełnie niezrozumiały. Czym jest przylga drzwiowa i dlaczego jej obecność lub brak jest tak istotnym wyróżnikiem konstrukcyjnym? Spieszymy z wyjaśnieniem. Kiedy otworzymy drzwi i spojrzymy na ich boczną krawędź, zwrócimy uwagę, że krawędź ta jest charakterystycznie wcięta. Dzięki takiemu wyprofilowaniu po zamknięciu drzwi fragment skrzydła zachodzi na ramę ościeżnicy. To właśnie ten fragment nazywany jest przylgą lub felcem. 

 


Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe

W odróżnieniu od tradycyjnych drzwi przylgowych, skrzydła bezprzylgowe posiadają prostą krawędź, umożliwiającą idealne schowanie się skrzydła w ościeżnicy. W ten sposób skrzydło i ościeżnica tworzą po zamontowaniu jedną płaszczyznę. 
Drzwi bezprzylgowe sprawiają wrażenie dyskretnych i minimalistycznych. Są dostępne w wielu rozmiarach, wersjach materiałowych oraz wariantach kolorystycznych. Co niezwykle istotne, drzwi tego typu umożliwiają zastosowanie ukrytych zawiasów oraz maskowanych ościeżnic. Warto jednak podkreślić, że montaż drzwi bezprzylgowych wymaga doświadczenia i dużej staranności, dlatego też najlepiej jest powierzyć go profesjonalistom. 

ściana z drzwiamiDrzwi z ukrytą ościeżnicą
Z przylgą czy bez?
Drzwi tradycyjne i bezprzylgowe różnią się od siebie konstrukcją, montażem i ceną. Każda z tych kwestii wymaga niewątpliwie osobnego namysłu. Jeśli jednak sprowadzimy ten wybór do aspektów czysto estetycznych, decyzja powinna być prostsza. 
Odsłonięcie zawiasów oraz wyodrębnienie skrzydła z płaszczyzny wyznaczonej przez ramy ościeżnicy sprawiają, że tradycyjne drzwi przylgowe stanowią bardziej wyeksponowany element wystroju wnętrza. Jeśli więc chcemy, by nasze drzwi przyciągały uwagę, pełniąc także funkcje typowo dekoracyjne, warianty przylgowe mogą być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu efektu jednolitej ściany z drzwiami idealnie wtapiającymi się w tło, postawmy na modele bezprzylgowe.


Zalety drzwi bezprzylgowych
Na rosnącą popularność drzwi bezprzylgowych wpływ mają liczne zalety charakteryzujące to nowoczesne rozwiązanie konstrukcyjne. Są to, między innymi:
- atrakcyjny wygląd: możliwość zastosowania chowanych zawiasów oraz ukrytych ościeżnic pozwala na dużą swobodę projektową.
– dopasowanie do niewielkich przestrzeni: drzwi bezprzylgowe nie dominują nad innymi elementami wykończenia. Zamiast tego dają wrażenie lekkości i przestronności wnętrza.
- bezgłośne otwieranie i zamykanie: w bezprzylgowych modelach drzwi standardem jest stosowanie zamków magnetycznych, które pozwalają wyeliminować uciążliwe trzaskanie. W celu otwarcia lub zamknięcia drzwi nie trzeba nawet naciskać klamki.
– bezpieczeństwo – przytrzaśnięcie palców drzwiami to jeden z najczęstszych i najbardziej dotkliwych urazów, jakich możemy nabawić się w przestrzeni domowej. Do wypadków tego typu dochodzi najczęściej, gdy palce znajdą się przypadkowo między przylgą a framugą. Drzwi bezprzylgowe minimalizują to zagrożenie.
- łatwe czyszczenie – brak wcięcia ułatwia utrzymanie drzwi w czystości.

Oczywiście montaż drzwi bezprzylgowych niesie ze sobą również pewne niedogodności. Przede wszystkim drzwi tego typu są droższe od tradycyjnych oraz wymagają profesjonalnego montażu. Należy także pamiętać, że ukrycie zawiasów nieco komplikuje ich późniejszą regulację.


Drzwi bezprzylgowe – dla kogo?
W naszej pracy często spotykamy się z przekonaniem, że drzwi bezprzylgowe są przeznaczone wyłącznie do wykończenia nowoczesnych wnętrz w stylu minimalistycznym czy loftowym i raczej nie sprawdzają się w bardziej tradycyjnych przestrzeniach. Tymczasem wszystko zależy od konkretnego projektu i ostatecznego wykończenia zamontowanego skrzydła. 
Warianty z ukrytą ościeżnicą, pozbawione jakichkolwiek elementów ozdobnych i pomalowane na kolor sąsiadującej ściany rzeczywiście najlepiej wkomponują się w przestrzeń o charakterze loftowym. Jednakże te same drzwi wykończone tapetą w roślinne wzory przepięknie podkreślą wnętrze w stylu rustykalnym.  
Podobnie, gdy wydłużymy ościeżnicę i wybierzemy ramę o bardziej dekoracyjnym charakterze, drzwi wspaniale uzupełnią wnętrze w stylu angielskim. Jeśli jednak zdecydujemy się na proste formy i chłodne materiały wykończeniowe, uzyskamy efekt industrialnego minimalizmu.


Drzwi bezprzylgowe - warianty:
Drzwi bezprzylgowe występują w wielu wariantach dostosowanych do różnych potrzeb i założeń projektowych. Decydując się na określony model, powinniśmy wziąć pod uwagę charakter wnętrza oraz własne upodobania estetyczne.

Drzwi bezprzylgowe klasyczne
Podstawowym typem drzwi bezprzylgowychdrzwi z prostą ościeżnicą, ukrytymi zawiasami oraz zamkiem magnetycznym. Wariant ten pasuje do większości pomieszczeń i stylów.  

Drzwi z wydłużoną ościeżnicą
Drzwi bezprzylgowe z wydłużoną ościeżnicą to kompromis między nowoczesnym minimalizmem a bardziej tradycyjną elegancją. Dzięki temu rozwiązaniu wnętrze wydaje się wyższe i ma bardziej reprezentacyjny charakter.

Drzwi z odsłoniętymi zawiasami
Choć ukryte zawiasy są często wymieniane jako cecha typowa dla drzwi bezprzylgowych, na rynku można również znaleźć modele, w których zastosowano zawiasy odsłonięte. Warto pamiętać, że w klasycznych skrzydłach bezprzylgowych zawiasy są niewidoczne tylko wówczas, gdy drzwi są zamknięte. Jeśli więc planujemy montaż drzwi do pomieszczenia przeważnie otwartego, być może lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tradycyjnych zawiasów.

 

Drzwi z ukrytą ościeżnicą 

W tym wariancie ościeżnica jest zabudowana w ścianie, a więc całkowicie niewidoczna. Warto jednak pamiętać, że montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą jest bardziej skomplikowany i wymaga ingerencji w konstrukcję ściany. Należy wziąć to pod uwagę już na wczesnych etapach projektowania wnętrza. 
Drzwi z ukrytą ościeżnicą możemy podzielić na dwie główne kategorie:


Drzwi zlicowane ze ścianą

Drzwi licowane ze ścianąDrzwi ukryte w meblach


Drzwi ukryte w ścianie sprawdzają się znakomicie jako przejścia do pomieszczeń prywatnych oraz gospodarczych, czyli wszystkich tych, których nie chcemy szczególnie eksponować: spiżarni, schowka czy przysypialnianej łazienki. Co więcej, w niektórych projektach drzwi tego typu mogą nadawać wnętrzu specyficznie magiczną, tajemniczą aurę. Z tego powodu rozwiązanie to cieszy się popularnością także w pokojach dziecięcych.
Dla pełnego wtopienia się drzwi w powierzchnię ściany wykorzystuje się skrzydła zagruntowane na biało, które mogą następnie zostać pomalowane na wybrany kolor, oklejone tapetą lub obłożone panelami ściennymi. 
drzwi ukryte w meblach


Drzwi ukryte w zabudowie pozwalają maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Nie tylko doskonale wtapiają się w otoczenie, ale również zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania. Dzięki temu sprawdzają się świetnie w kawalerkach, domowych biurach czy niewielkich kuchniach.

Drzwi bezprzylgowe z zawiasem obrotowym
Niezwykle interesującym rozwiązaniem są również drzwi z zainstalowanym w nadprożu zawiasem obrotowym. Umożliwia on obracanie się drzwi z jednego punktu w dowolnym kierunku. Wariant ten sprawdza się w przypadku niewielkich przestrzeni i wąskich ciągów komunikacyjnych, ponieważ pozwala na bezproblemowe otwieranie drzwi zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz. 
Drzwi rewersyjne
Drzwi rewersyjne (z odwrotną przylgą)
Ściśle rzecz ujmując, drzwi rewersyjne nie posiadają konstrukcji bezprzylgowej. Rozwiązanie to należałoby raczej określić jako pewnego rodzaju kompilację łączącą w sobie zasady działania skrzydeł przylgowych i bezprzylgowych. Należy pamiętać, że w drzwiach bezprzylgowych skrzydło licuje się z ościeżnicą tylko po stronie, na którą drzwi są otwierane. Jeśli więc chcemy zachować spójność wykończenia przestrzeni, w obrębie której jedne drzwi otwierają się na zewnątrz, a drugie do środka, powinniśmy zdecydować się na montaż drzwi rewersyjnych.  

Jeżeli są Państwo zainteresowani zamówieniem drzwi na wymiar to zapraszamy do kontaktu.

Wystarczy zadzwonić  tel: 323282442

lub do nas napisać biuro@meble.tychy.pl