Biało-brązowa kuchnia – jak ją urządzić?

Biało-brązowa kuchnia – jak ją urządzić?

Połączenie bieli i brązu to klasyczna aranżacja kuchenna, która sprawdzi się w wielu domach i mieszkaniach. Będąca symbolem czystości, minimalizmu i nowoczesności biel pozwoli na uzyskanie efektu optycznego powiększenia przestrzeni, a przełamanie jej akcentami brązowymi nada całości wyjątkowego charakteru. Jak urządzić biało-brązową kuchnię – podsuwamy garść inspiracji.

Sposoby urządzenia biało-brązowej kuchni

Zastosowania barw z przeciwnych grup kolorystycznych, jakimi są biel i brąz, nadaje wnętrzu dynamiki. To rozwiązanie idealne dla osób, które lubią, kiedy przestrzeń intryguje kontrastami i pozwala na tworzenie optycznych iluzji. Obie barwy mogą być wykorzystane w różny sposób. Decydując się na dominację bieli i brązowe detale lub obramowania, uzyskamy efekt uwydatnienia jasnego tła, które nie będzie się rozmywać. 

Z kolei rozwiązanie, w którym to jasne wykończenia obrysowują ciemniejsze tło mebli lub ścian jest w mniejszym stopniu kontrastowe i pozwala na harmonijne połączenie obu tonów. W każdym z przypadków uzyskamy elegancki efekt klasycznego i harmonijnie zaaranżowanego wnętrza. 

Ściany i podłoga w biało-brązowej kuchni

Podstawowym sposobem na aranżację kuchni w kolorach białym i brązowym będzie wykorzystanie bieli na ścianach z podłogą z drewnianych desek w różnych odcieniach brązu. Ich niepowtarzalne usłojenie powoduje, że każda przestrzeń, w jakiej zostaną wykorzystane, będzie niepowtarzalna. Dzięki lakierowaniu i olejowaniu drewniane, brązowe podłogi są łatwe w utrzymaniu w czystości, a dodatkowo pomagają w uregulowaniu mikroklimatu w mieszkaniu lub domu dzięki absorbowaniu wilgoci. W obszarach kuchennych narażonych szczególnie na zwiększoną wilgotność, jak zmywarka czy zlew kuchenny, drewniane deski można bez większych problemów połączyć z odporną na wodę ceramiką podłogową. 

Aby ożywić biało-brązową kuchnię, można zastosować detale w innych, pasujących do niej kolorach. Tafle barwnego szkła w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub zielonym wykorzystane nad blatami roboczymi to jednocześnie oryginalne dekoracje i łatwe w myciu powierzchnie. 

Meble w biało-brązowej kuchni

Jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń. Jeżeli więc marzy nam się biało-brązowa kuchnia w niewielkim mieszkaniu, korzystnym wizualnie rozwiązaniem będą jasne fronty szafek na wysoki połysk i ciemnobrązowe blaty robocze. Ciemniejsze kolorystycznie mogą być także zabudowane najważniejsze punkty tzw. trójkąta roboczego: lodówka, zlewozmywak lodówka oraz płyta sprzyjające ergonomii codziennego gotowania. 

Ciekawym projektem aranżacyjnym, jeżeli nie ogranicza nas zbyt mała przestrzeń kuchni, będzie także wystrój z wykorzystaniem eleganckich, nowoczesnych mebli w dwóch kolorach. Górna zabudowa kuchni może mieć fronty białe, a dolna na przykład w modnym odcieniu wenge.

Dodatki i oświetlenie biało-brązowej kuchni

Odpowiednio wybrane dodatki i lampy dopełnią całości eleganckiej aranżacji biało-brązowej kuchni. Można wybrać do niej plastikowe, których kolor będzie tak sam jak tafli szkła nad blatami. Modne, minimalistyczne w formie lampy ze stali, nawiązujące do stylistyki postindustrialnej zawieśmy nad stołem, a listwy – nad blatami roboczymi, ułatwiając sobie w ten sposób pracę.