5 zasad przy projektowaniu biura

5 zasad przy projektowaniu biura

Architektura wnętrza bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i zdolności do odprężenia albo koncentracji. Idealne biuro to ergonomiczna przestrzeń, sprzyjająca spędzaniu dużej ilości czasu na pracy przed komputerem. Ponadto dobrze się w niej czujemy. Jakimi zasadami przy projektowaniu biura warto się kierować? Sprawdźmy!

1.    Dobór kolorystyki

To nie zaskoczenie, że kolory działają na naszą psychikę. Urządzając przestrzeń biurową, świadomie dobierzmy barwy, aby otrzymać pożądany rezultat- przyjemne i profesjonalne miejsce do pracy. Trafna kolorystyka bezpośrednio wpłynie na wydajność pracowników, a nieodpowiednia wywoła uczucie senności, rozdrażnienie albo zmęczenie. Jakie kolory zatem się sprawdzą? Wszystko zależy oczywiście od charakteru wykonywanej pracy. Tam, gdzie potrzebne jest skupienie i spokój, odpowiednie są kolory stonowane: błękit, biel, szarości i ciepłe beże. W miejscach, gdzie wymagana jest kreatywność, można pokusić się o mocniejsze barwy: żółcie, zielenie, czy pomarańcz. 

Kolorystyka mebli biurowych

2.    Jasne oświetlenie

Kluczem do stworzenia funkcjonalnego i przyjemnego biura będzie odpowiedni dostęp do światła- w pierwszej kolejności tego naturalnego. Duże okna okażą się niezbędne, ale nie zapominajmy też o lampach, które przydadzą się w te bardziej pochmurne dni i w późne zimowe popołudnia. Bez dobrego oświetlenia trudno stworzyć przyjazne wnętrze biurowe.

3.    Stosowny styl

Dobór wystroju jest wbrew pozorom bardzo istotnym elementem w projektowaniu biura. Wpływa na nastrój pracowników i wydajność pracy, ale tworzy też wizerunek całej firmy. Każda nowa osoba będzie miała swoje indywidualne pierwsze wrażenie i na tej podstawie zbuduje sobie opinię o przedsiębiorstwie. Powinniśmy mieć też na uwadze klientów, którzy będą nas odwiedzać. Wizytówką każdego biura jest oczywiście recepcja. Warto zadbać o wysokiej jakości, nowoczesną ladę, która od razu skojarzy się z rzetelnością, profesjonalizmem i dobrym poziomem oferowanych usług. Oto przykład jednej z naszych realizacji:

Biurowa lada gieta

4.    Funkcjonalne i ergonomiczne meble

Nie wyobrażamy sobie biura bez stosownego umeblowania, które zapewni komfort i skuteczność w wykonywanej pracy. Najważniejszym trendem w nowoczesnych przestrzeniach biurowych jest ergonomia, która obecnie dotyczy już wszystkich elementów wyposażenia. Projekty mebli stają się jeszcze bardziej urozmaicone. Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych technologii i ciekawych rozwiązań, chociażby biurka z regulowaną wysokością albo mobilne stanowiska pracy. 

Meble biurowe z naturalnych oklein

5.    Rozwiązanie open space

Moda na projektowanie otwartej przestrzeni na dobre wkroczyła do nowoczesnych biur. Taki układ jest elastyczny, interaktywny i sprzyja swobodnemu nawiązywaniu kontaktów z innymi współpracownikami. Żyjemy i pracujemy w zawrotnym tempie, a otwarte biuro pomaga w szybszej wymianie poglądów i poruszaniu się, pobudza kreatywność. Pomieszczenie typu open space zdecydowanie łatwiej jest też modernizować i na bieżąco dostosowywać do zmieniających się warunków.