Urządzanie sypialni - czy warto postawić na minimalizm?

Urządzanie sypialni - czy warto postawić na minimalizm?

Minimalizm kojarzy się z prostymi formami i niewielką ilością mebli oraz detali. Przez to styl minimalistyczny często postrzegany jest jako surowy lub chłodny. Oznacza to, że nie każdy będzie w stanie zdecydować się na urządzenie w taki sposób mieszkania czy konkretnego pomieszczenia. Poniżej opowiemy nieco o minimalizmie na przykładzie sypialni.

Niewielka ilość mebli w sypialni

Minimalizm w sypialni wydaje się tematem dość paradoksalnym, gdyż zwykle sypialnia nie jest wnętrzem przestronnym i wypełnionym meblami. Przeważnie mieszkańcom wystarcza większe łóżko oraz szafki nocne, szafa, ewentualnie toaletka lub komoda. Meble umieszczone w sypialni nie powinny cechować się rzeźbionymi ozdobami ani fantastycznymi kształtami, lecz być skromne i proste. Niemniej, w przypadku możliwości zaaranżowania dużych powierzchni, może istnieć ryzyko przesadzenia i stworzenia typowego pokoju. Aby nie dorabiać zbędnych funkcji sypialni oraz nie odchodzić od minimalizmu, powinniśmy zachować powyższy umiar. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, zapewni on potrzebną przestrzeń do poruszania się. Ponadto, specjaliści podkreślają, że minimalistyczna sypialnia bardzo dobrze wpływa na nasz odpoczynek.

meble w sypialni

Proste formy i stonowane kolory

W przypadku sypialni minimalizm form i barw wzmacnia koncentrację oraz ułatwia zasypianie. Idealnym połączeniem klasycznej minimalistycznej sypialni jest czerń i biel. Alternatywą mogą być kolory inspirowane Japonią – symbolem prostoty i harmonii, np. połączenia bieli z zielenią lub naturalnym drewnem. Gdy już decydujemy się na wzory, powinny być one maksymalnie stonowane, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie geometria jak koła lub pasy.

proste formy w sypialni

Detale przełamujące minimalizm

Aby minimalistyczna sypialnia nie przerodziła się w surową celę, warto przełamać w niewielkim stopniu wystrój wnętrza. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu zasady uzupełniania, a nie konkurencyjności. Dlatego gdy chcemy umieścić na łóżko poduszki, to nie mogą one posiadać krzykliwych nadruków ani skomplikowanych wzorów. O wiele lepiej sprawdzi się jednolity kolor oraz nietypowa faktura, np. welur. Innym dodatkiem może być puchaty dywan lub pikowane wezgłowie. Tworzenie minimalistycznej sypialni polega przede wszystkim na upraszczaniu aranżacji wnętrza i rezygnacji ze zbędnych rzeczy. Nie oznacza to jednak, iż mamy usunąć z pomieszczenia elementy, które sprawią, że stanie się przytulniejsze i cieplejsze.

sypialnia

Minimalizm - tanie rozwiązanie

Gdy powyższe przykłady nie przekonują do wyboru minimalizmu sypialni, to na pewno aspekt finansowy zainteresuje wszystkich, którzy w przyszłości będą projektować sypialnię. Proste i stonowane rozwiązania są zdecydowanie tanie, a ich wykonanie nie powinno przysporzyć żadnemu rzemieślnikowi problemu. Co więcej, dostęp do elementów wyposażenia wnętrz jest dość powszechny i nawet gdy nie będziemy mogli kupić konkretnych materiałów, nie ma absolutnie żadnej przeszkody, aby stworzyć je samemu. Najprostszym przykładem może być własnoręcznie wykonana, minimalistyczna dekoracja -  poszewka na poduszkę uszyta z dostępnych w domu, stonowanych i jednolitych kolorystycznie tkanin.