Jak urządzić domową biblioteczkę?

Jak urządzić domową biblioteczkę?

Spory zapas książek w domu świadczy o wysokich kompetencjach intelektualnych domowników. Jednak ich zbyt duża liczba może przytłoczyć szafki i półki, które przeważnie nie są przygotowane na taką ilość literatury. Doskonałym pomysłem jest więc biblioteczka, która nie tylko zaprowadzi porządek w naszych zbiorach, ale również należycie je wyeksponuje. Poniżej znajdą Państwo kilka rad, jak urządzić domową biblioteczkę.

Odpowiednie miejsce na książki

Przeważnie domowe biblioteczki kojarzą się z ogromnymi regałami, sięgającymi od podłogi aż po sufit. Dumnie eksponują one grzbiety opasłych tomiszczów i robią wrażenie na gościach. Takie rozwiązanie jednak przeznaczone jest zwykle dla pomieszczeń o dużych powierzchniach, więc jedynie nieliczne domy i mieszkania będą mogły sobie na takie rozwiązanie pozwolić. Przy urządzaniu domowej biblioteczki musimy pamiętać, aby nie stanowiła ona zbędnego elementu aranżacyjnego wnętrza. Musi nie tylko wpasowywać się w przestrzeń pomieszczenia, ale również nie może zajmować powierzchni przeznaczonej dla domowników, która jest tak cenna w mniejszych mieszkaniach. Z tego względu najczęściej biblioteczki tworzy się na ścianach lub miejscach ustronnych, np. wolnych przestrzeniach pod schodami lub w rogach pokoju. Oprócz tego musi być łatwo dostępna, wszakże ma pełnić rolę nie tylko aranżacyjną, ale również praktyczną.

biblioteczka w domu

Nietypowy design biblioteczki w domu

Klasyczna biblioteczka to proste półki, na których stoją równo kolejne rzędy książek. Oczywiście nie oznacza to, iż inne rozwiązanie sprawi, że książki zniszczą się lub będą wypadać z półek. W nowoczesnych stylach aranżacyjnych możemy się spotkać z nietypowymi ustawieniami półek, jak i alternatywnym wyglądem klasycznego regału. Są to zarówno biblioteczki w kształcie koła, jak i wolno stojące meble, na których książki ustawione są nie grzbietem, lecz okładką. Jedyną granicą jest tutaj wyobraźnia mieszkańców, którzy chcą urządzić biblioteczkę, a także możliwości nabycia odpowiednich mebli. Największe pole manewru dla naszych marzeń i wyobrażeń stwarza oferta salonów, które w swojej ofercie mają usługi tworzenia mebli na wymiar. Możemy stworzyć biblioteczkę, która np. będzie mieć pochylone półki oraz będzie posiadać designerskie zabezpieczenia książek, chroniące je przed wypadaniem.

biblioteczka w domowym zaciszu

Elementy dodatkowe

Mimo że głównym przeznaczeniem biblioteczki jest przechowywanie książek, już na etapie planowania musimy obalić ten mit. Każdy doskonale wie, iż powierzchnia każdego pomieszczenia po ukończeniu aranżacji zaczyna żyć własnym życiem. To samo dotyczy biblioteczki w domu, na której oprócz książek z czasem mogą trafić zupełnie inne, często przypadkowe rzeczy. Aby od razu znaleźć dla nich miejsce, warto wyposażyć biblioteczkę w dodatkowe półki, szafki czy szuflady, gdzie poukładamy np. pamiątki z podróży lub sentymentalne prezenty. Z książkami wyjątkowo pięknie komponują się m.in. płyty winylowe oraz inne retro nośniki. Warto więc pomyśleć o specjalnie wydzielonych miejscach, które sprawią, że domowa biblioteczka stanie się nie tylko magazynem książek, ale również wspaniałym wehikułem czasu.

wisząca biblioteka